settings icon
share icon
Pytanie

Czy syreny są wspomniane w Biblii? Czy syreny istnieją?

Odpowiedź


Syreny to mityczne stworzenia morskie z górną częścią ciała kobiety i ogonem ryby. Ich męskie odpowiedniki nazywane są mermenami. Zachowanie syren waha się od uwodzicielskiego do złowrogiego, w zależności od legendy. Stworzenia te były częścią morskiej legendy, odkąd człowiek zaczął żeglować po oceanach. Opowieści o syrenach pojawiły się już w czasach starożytnej Asyrii - asyryjska bogini Atargatis przemieniła się w syrenę ze wstydu za nieumyślne popełnienie morderstwa. Wizerunki starożytnego filistyńskiego boga Dagona (1 Samuela 5:2) z łatwością mogłyby posłużyć za współczesne wyobrażenia syren. Syreny są również kojarzone z Syrenami w mitologii greckiej, szczególnie w Odysei Homera. Starożytny folklor Dalekiego Wschodu przedstawia syreny jako żony potężnych smoków morskich. W nowszej historii, popularna baśń Hansa Christiana Andersena "Mała Syrenka" (1836) zapoczątkowała przedstawienia syren w operze, sztuce, literaturze i filmach.

Istnieje wiele pisemnych relacji z obserwacji dokonywanych przez żeglarzy. Nawet Krzysztof Kolumb udokumentował widzenie syren podczas eksploracji Karaibów. Powszechnie uważa się, że te obserwacje były w rzeczywistości błędnie zinterpretowanymi spotkaniami ze ssakami wodnymi, takimi jak manaty i krowy morskie. Samotny lub spragniony miłości żeglarz, który utknął na morzu na wiele miesięcy, mógł, po zobaczeniu szerokiego ogona bez płetwy grzbietowej znikającego pod falami, złożyć resztę elementów w swoim umyśle, aby zobarzować sobie syrenę.

Na przestrzeni wieków przedstawiano mistyfikacje mające udowodnić istnienie syren. P. T. Barnum wystawił w swoim muzeum wypchaną "syrenę z Fidżi". Inne mistyfikacje wykorzystywały papier-mâché lub zszyte ze sobą części różnych zwierząt. W 2004 roku internetowe zdjęcia "syren z Fidżi", które pojawiły się w następstwie tsunami w Azji Południowej, nie były bardziej prawdziwe niż wystawa Barnuma.

Biblia nigdy nie wspomina o syrenach, nawet biblijny opis stworzenia w Księdze Rodzaju 1-2, ale to ani nie dowodzi, ani nie obala istnienia syren. Na świecie istnieje wiele stworzeń, o których Biblia nie wspomina.

W lipcu 2012 roku Narodowa Służba Oceaniczna (NOS) wydała oświadczenie, że "nigdy nie znaleziono żadnych dowodów na istnienie wodnych humanoidów". Oświadczenie to było odpowiedzią na publiczne zapytania po pseudonaukowym filmie dokumentalnym o syrenach, który został wyemitowany w maju 2012 roku na Animal Planet. Podobnie jak w przypadku reakcji na audycję radiową Orsona Wellesa War of the Worlds z 1938 roku, wiele osób pomyliło fikcyjny film z dokumentem opartym na faktach.

Jeden problem z ideą istnienia mermenów i syren jest teologiczny. Wiemy, że Chrystus umarł za ludzkość: "objawiła dobroć i miłość do ludzi Zbawiciela naszego, Boga" (Tytusa 3:4). Jeśli na tym świecie istnieją czujące, nieludzkie humanoidy, to one również zostały dotknięte przekleństwem grzechu (Rzymian 8:22). Ale Bóg Syn nie stał się człowiekiem, aby odkupić rasę półludzkich stworzeń morskich; stał się człowiekiem, aby odkupić rasę ludzką (Hebrajczyków 2:14). Wydaje się to wykluczać istnienie mermenów, chyba że są oni bardziej rybami niż ludźmi.

Niezależnie od tego, czy syreny istnieją, czy nie, chwalimy Boga za Jego wiele wspaniałych stworzeń. Bóg stworzył wszechświat (Rdz 1:1) i wszystko, co się w nim znajduje (Dz 17:24), w tym wszystkie stworzenia morskie (Rdz 1:20-23).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy syreny są wspomniane w Biblii? Czy syreny istnieją?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries