settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest synkretyzm religijny?

Odpowiedź


Synkretyzm, zgodnie z definicją American Heritage Dictionary [Amerykański Słownik Dziedzictwa], to "pogodzenie lub połączenie różnych systemów wierzeń." Jest to najbardziej widoczne w dziedzinach filozofii i religii, i zwykle skutkuje pojawieniem się nowego nauczania lub systemu wierzeń. Oczywiście nie da się tego pogodzić z biblijnym chrześcijaństwem.

Synkretyzm religijny ma często miejsce, gdy obce wierzenia są wprowadzane do rdzennego systemu wierzeń i dochodzi do mieszania się ich ze sobą. Nowa, heterogeniczna religia nabiera wtedy własnego kształtu. Najwyraźniej widać to w rzymskokatolickiej historii misji. Weźmy na przykład prozelityzm prowadzony przez Kościół Rzymskokatolicki w animistycznej Ameryce Południowej. Zagrożeni śmiercią tubylcy byli chrzczeni przez kościół dziesiątkami tysięcy, bez jakiegokolwiek głoszenia im Ewangelii. Dawne świątynie zostały zrównane z ziemią, a na ich miejscu wybudowano katolickie sanktuaria i kaplice. Tubylcom pozwolono wprowadzić modlitwy do świętych zamiast do bogów wody, ziemi i powietrza, a dawne bożki zastąpiono nowymi wizerunkami Kościoła rzymskokatolickiego. Jednak animistyczna religia, którą wcześniej wyznawali tubylcy, nigdy nie została w pełni zastąpiona - dostosowano ją do katolickich nauk i pozwolono temu nowemu systemowi wierzeń rozkwitnąć.

Ostatnio synkretyzm religijny można zauważyć w takich systemach religijnych jak New Age, Hinduizm, Unitarianizm i Chrześcijańska Nauka. Te religie są mieszanką wielu różnych systemów wierzeń i nieustannie ewoluują wraz ze wzrostem oraz osłabieniem popularności filozofii ludzkości.

W tym tkwi problem, ponieważ synkretyzm opiera się na kaprysach człowieka, a nie na standardach Pisma Świętego. Biblia bardzo jasno mówi, czym jest prawdziwa religia. Pomyślmy tylko o kilku rzeczach podanych w Piśmie Świętym: "Będziesz miłował Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej, i z całej myśli swojej" (5 Ks. Mojżeszowa 6.5; Ew. Mateusza 22.37); "Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie." (Ew. Jana 14.6); "I wiele innych cudów uczynił Jezus wobec uczniów, które nie są spisane w tej księdze; te zaś są spisane, abyście wierzyli, że Jezus jest Chrystusem, Synem Boga, i abyście wierząc mieli żywot w imieniu jego" (Ew. Jana 20.30-31; tłum. Biblia Warszawska); oraz "I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni" (Dz. Apostolskie 4.12).

Synkretyzm religijny jest po prostu nie do pogodzenia z prawdziwym chrześcijaństwem. W rzeczywistości każda modyfikacja biblijnego prawa i zasad w imię "lepszej" religii jest herezją (Ks. Objawienia 22.18-19).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest synkretyzm religijny?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries