settings icon
share icon
Pytanie

Jakie jest znaczenie symbolu anch?

Odpowiedź


W mitologii starożytnego Egiptu anch był symbolem wiecznego życia. Kształt anch przypomina wielką literę T z pętlą połączoną z wierzchołkiem. Anch można również opisać jako krzyż z górnym ramieniem zastąpionym odwróconą łezką. W hieroglifach anch jest często postrzegany jako trzymany przez pętlę w rękach egipskich bogów i bogiń. Symbol anch został później przyjęty przez chrześcijański kościół koptyjski jako crux ansata, co oznacza "krzyż z uchwytem".

Archeolodzy nie są pewni pochodzenia symbolu anch ani tego, co miał reprezentować. Niektóre teorie zakładają, że anch jest stylizowanym paskiem sandałów, ścieżką słońca na horyzoncie lub kombinacją trzech elementów - męskich i jednego elementu - żeńskich genitaliów. Inni sugerują, że anch miał przedstawiać rodzaj węzła lub łuku, a we wcześniejszych przedstawieniach anch dłuższy dolny segment składa się z dwóch oddzielnych części. Lustra ręczne były często formowane przy użyciu tego kształtu, a egipskie słowo anch oznaczało nie tylko "życie", ale także "lustro".

Podobnie jak w przypadku innych symboli, anch jest powszechnie używany przez tych, którzy nie mają pojęcia, co on oznacza, ale uważają go za ładny. W dzisiejszych czasach anch jest kojarzony z gatunkiem fantasy o wampirach ze względu na jego konotacje z życiem wiecznym. Był również popularny w subkulturze gotyckiej, prawdopodobnie ze względu na fantazyjne połączenie anch z wampirami i jego domniemane "mroczne" implikacje. Używany w celach symbolicznych, anch jest zazwyczaj odniesieniem do pluralizmu religijnego, sugerując, że wszystkie duchowe podejścia w równym stopniu prowadzą do "życia".

Biblia naucza, że życie wieczne jest oferowane tylko przez wiarę w ofiarę i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jezus powiedział: "Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie" (J 14:6).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie jest znaczenie symbolu anch?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries