settings icon
share icon
Pytanie

Jestem świeżo nawróconym chrześcijaninem. Jaki jest kolejny krok?

Odpowiedź


Gratulacje! Jako świeżo nawrócony wierzący, właśnie doświadczyłeś/- łaś początku Twojego nowego, wiecznego życia (Ew. Jana 3.16; 10.10). Twoje grzechy zostały wybaczone i otrzymałeś/-łaś zupełnie nowy początek (Rzymian 4.7). Otrzymałeś/-łaś niewysłowioną, chwalebną radość (1 Piotra 1.8-9).

W odniesieniu do wspaniałych błogosławieństw poznania Chrystusa, pewnie się zastanawiasz, "A co teraz? Jaki jest następny krok?" Biblia oferuje kilka ważnych zasad dla tych, którzy rozpoczęli relację z Bogiem.

Po pierwsze, jako nowy chrześcijanin, zacznij czytać Biblię. Istnieje wiele tłumaczeń i wiele miejsc/ fragmentów od których można zacząć. Mimo, iż nie ma doskonałego tłumaczenia, polecamy wybranie Biblii, która jest dla Ciebie łatwa w zrozumieniu i jest wierna oryginalnemu tekstowi. Na polskim rynku wydawniczym dostępnych jest wiele tłumaczeń; możemy polecić: Biblię Tysiąclecia, Biblię Warszawską, Biblię Warszawsko- Praską czy Biblię Gdańską. Wszystkie te Biblie dostępne są również za darmo w wersji online. Inne artykuły GotQuestions.org/polski pomogą Tobie w znalezieniu odpowiedzi na praktyczne pytania jakie masz do Boga i w innych kwestiach duchowych. Biblia naucza, "Staraj się usilnie o to, abyś mógł stanąć przed Bogiem jako wypróbowany i nienaganny pracownik, który wykłada należycie słowo prawdy" (2 Tymoteusza 2.15).

Po drugie, jako nowy chrześcijanin, zacznij się modlić. Modlitwa jest po prostu rozmową z Bogiem. Wielu wierzy, że modlitwa musi zawierać określone układy słów, które mogą być wypowiadane podczas mszy/ nabożeństwa w kościele. Biblia jednak naucza nas, abyśmy modlili się bez przystanku (1 Tesaloniczan 5.17). Jesteśmy pouczeni, aby uwielbiać Boga dniem i nocą. Jeśli pragniemy znać Boga o wiele głębiej, musimy komunikować się z nim regularnie.

W ciągu każdego dnia możesz dziękować Bogu, prosić go, aby odpowiedział na Twoje codzienne potrzeby i modlić się w imieniu innych. Ważne jest również, aby modlić się razem z innymi, którzy naśladują Chrystusa, zachęcając się wzajemnie, wielbiąc Boga i poszukując odpowiedzi na prośby wszystkich. Aby dowiedzieć się jak się modlić, możesz rozpocząć od Modlitwy Pańskiej (Ew. Mateusza 6.9-13).

Po trzecie, jako nowy chrześcijanin, daj się ochrzcić. Chrzest symbolizuje nowe życie w Chrystusie i ogłasza, że powierzasz siebie Jezusowi. Nawet Jezus został ochrzczony (Ew. Łukasza 3.1-22) i powołuje swoich naśladowców, aby również dali się ochrzcić. Chrzest był praktykowany przez pierwszych naśladowców Jezusa w Dziejach Apostolskich 2.41.

Zazwyczaj chrzczą przywódcy kościoła lokalnego. Pastor lokalnego kościoła lub lider religijny powinien chętnie porozmawiać z Tobą na temat chrztu, jeśli wyrażasz takie zainteresowanie.

Po czwarte, jako nowy chrześcijanin, buduj relacje z innymi chrześcijanami. Życie chrześcijańskie jest tak zaplanowane/ zaprojektowane, aby cieszyć się relacją z innymi. Jezus sporą część swojej służby zainwestował w dwunastu uczniów, którzy stanowili grono jego najbliższych przyjaciół. On również powołuje nas do życia w społeczności ze sobą wzajemnie. Nowy Testament ma ponad 50 wersetów "siebie wzajemnie", które odnoszą się do kochania siebie wzajemnie, służenia sobie wzajemnie, zachęcania siebie wzajemnie i modlenia się o siebie wzajemnie. Każde z tych zaleceń wymaga relacji z innymi wierzącymi.

Relacja z innymi wierzącymi jest jednym z celów kościoła lokalnego. Jeśli w Twojej okolicy jest kościół biblijnie nauczający, to jest to wspaniałe miejsce, aby się zaangażować. Jeśli żyjesz w okolicy bez takiego kościoła, będziesz potrzebował się modlić do Boga, aby otworzył takie możliwości dla Ciebie, by spotykać się z chrześcijanami w Twojej okolicy.

Po piąte, jako nowy chrześcijanin, pomagaj innym. Gdy rozpoczynasz nowe życie jako chrześcijanin, znajdziesz nową miłość w sobie dającą Tobie pragnienie, aby pomagać innym. Duch Święty poprowadzi Ciebie w tym, jak pomóc. Możesz służyć biednym w swojej społeczności, pomagać sąsiadowi w pracy w ogródku lub odwiedzać chorego przyjaciela w szpitalu. Duch poprowadzi Cię w tym jak okazać Bożą miłość (1 Jana 3.17-18).

Po szóste, jako nowy chrześcijanin, opowiedz komuś o swojej wierze. Stanie się chrześcijaninem nie jest tajemnicą/ sekretem; to jest świętowanie! Opowiedz każdemu kto będzie słuchał o dziele Chrystusa w Twoim życiu. W niektórych przypadkach, inni ludzie uwierzą w Jezusa poprzez przykład jakim się z nimi podzielisz. Tuż przed tym jak Jezus został wzięty do nieba, nakazał swoim uczniom, aby czynili uczniami inne narody (Ew. Mateusza 28.18-20). Dzisiaj chrześcijanie nadal są powołani do dzielenia się nadzieją jaką mają z innymi (1 Piotra 3.15-16).

Są to przykłady pomocnych wskazówek jak wzrastać w swojej nowej wierze; nie jest to lista wymagań aby stać się chrześcijaninem. Zostałeś/ -łaś uratowany/-a z łaski przez wiarę, a nie z (własnych) uczynków (Efezjan 2.8-9). Bóg rozpoczął to dzieło w Tobie i obiecał je ukończyć (Filipian 1.6). Bóg błogosławi Cię w czasie Twojego wzrastania w wierze!

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jestem świeżo nawróconym chrześcijaninem. Jaki jest kolejny krok?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries