settings icon
share icon
Pytanie

Co to znaczy wierzyć w świętość życia?

Odpowiedź


Wyrażenie "świętość życia" odzwierciedla przekonanie, że skoro ludzie stworzeni są na obraz Boga (1 Ks. Mojżeszowa 1.26-27), to życie ludzkie ma z natury swój święty atrybut, który powinien być zawsze chroniony i szanowany. Bóg dał ludzkości prawo zabijania i jedzenia innych form życia (1 Ks. Mojżeszowa 9.3), jednak zabijanie innych istot ludzkich jest wyraźnie zabronione, a karą jest śmierć (1 Ks. Mojżeszowa 9.6).

Ludzkość została stworzona na obraz Boga, ale grzech skaził ten obraz. Nie ma niczego świętego w upadłym człowieku. Świętość życia ludzkiego nie jest tym, co wypływa z faktu, że jesteśmy takimi wspaniałymi i dobrymi istotami. Jedyny powód dla którego świętość życia odnosi się do ludzi jest fakt, że Bóg stworzył nas na swój obraz i odróżnił nas spośród innych form życia. I chociaż rzeczywiście obraz ten został skażony grzechem, to jednak jego obraz obecny jest w człowieku. Jesteśmy podobni do Boga, i to podobieństwo oznacza, że życie ludzkie powinno być zawsze traktowane z godnością i szacunkiem.

Świętość życia oznacza, że człowieczeństwo jest świętsze aniżeli reszta stworzenia. Życie ludzkie nie jest święte w takim samym stopniu jak święty jest Bóg. Jedynie Bóg jest święty sam w sobie. Życie ludzkie jest święte w sensie bycia "wyróżnionym" spośród innych istnień stworzonych przez Boga. Wielu wykorzystuje świętość życia w kwestiach takich jak aborcja czy eutanazji, i chociaż ma to zastosowanie w tych kwestiach, to jednak dotyczy czegoś znacznie większego. Świętość życia powinna nas motywować do walki ze wszystkimi formami zła i niesprawiedliwości, które stale sprzeciwiają się życiu ludzkiemu. Przemoc, wykorzystanie, prześladowanie, handel ludźmi i wiele innych rodzajów zła są również naruszeniem świętości życia.

Poza świętością życia jest jeszcze o wiele ważniejszy argument przeciwko tym rzeczom: najważniejsze przykazania. W Ew. Mateusza 22.37-39 Jezus mówi, "A On mu powiedział: Będziesz miłował Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej, i z całej myśli swojej. To jest największe i pierwsze przykazanie. A drugie podobne temu: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego." W tych przykazaniach, widzimy, że nasze postępowanie ma być motywowane miłością do Boga i miłością do innych. Jeśli kochamy Boga, będziemy szanować nasze życie jako część Bożego planu, aby wypełniać jego wolę do momentu w którym okaże się, że jego woli służy lepiej nasza śmierć. I będziemy kochać i troszczyć się o jego ludzi (Galacjan 6.10; Kolosan 3.12-15). Będziemy dostrzegać potrzeby starszych i chorych. Będziemy chronić innych przed cierpieniem- czy to dotyczy aborcji, eutanazji, handlu ludźmi czy jakiegokolwiek innego nadużycia. Podczas gdy świętość życia powinna być podstawą, to miłość powinna być motywacją.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to znaczy wierzyć w świętość życia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries