settings icon
share icon
Pytanie

Jak stworzone są dusze ludzkie?

Odpowiedź


Istnieją dwa biblijne stanowiska odnośnie tworzenia duszy ludzkiej. Traducjanizm jest teorią, według której dusza podobnie jak i ciało fizyczne tworzone są przez rodziców. Traducjanizm jest gdy: (a) W 1 Księdze Mojżeszowej 2.7 Bóg tchnął w nozdrza Adama dech życia, sprawiając że Adam stał się „istotą żywą.” Pismo Święte w żadnym innym miejscu nie mówi, że Bóg uczynił to gdziekolwiek indziej. (b) Adam miał syna na swoje podobieństwo (1 Księga Mojżeszowa 5.3). Potomkowie Adama wydają się być „istotami żyjącymi” bez Bożego aktu „tchnienia”. (c) 1 Księga Mojżeszowa 2.2-3 wydaje się wskazywać, że Bóg zakończył wykonywanie swojej pracy. (d) Grzech Adama wpływa zarówno na fizyczną jak i duchową sferę- zatem daje to przekonanie że ciało i dusza pochodzą od rodziców. Słabością Traducjanizmu jest to, że nie do końca wiadomo jak powstaje nieśmiertelna dusza w całkowicie fizycznym akcie. Traducjanizm byłby prawdziwy gdyby tylko ciało i dusza były ze sobą nierozerwalnie związane.

Kreacjonizm jest poglądem, w którym Bóg jest stwórcą nowej duszy w chwili poczęcia człowieka. Kreacjonizm był wyznawany przez wielu wczesnych ojców kościoła i ma także biblijne potwierdzenie. Po pierwsze Pismo Święte rozróżnia początki duszy od początków ciała (Księga Kaznodziei Salomona 12.7; Księga Izajasza 42.5; Księga Zachariasza 12.1; Hebrajczyków 12.9). Po drugie jeśli Bóg tworzy każdą pojedynczą duszę w momencie gdy jest to potrzebne, to rozłączność duszy i ciała jest oczywiste. Słabością Kreacjonizmu jest to, że wskazuje iż Bóg nie zaprzestał tworzenia nowych dusz ludzkich, podczas gdy 1 Księga Mojżeszowa 2.2-3 wskazuje, że Bóg zaprzestał tworzyć. A poza tym, skoro całe wieczne istnienie człowieka- ciało, dusza i duch- są skażone przez grzech, a Bóg tworzy nową duszę dla każdego człowieka, to dlaczego dusza jest wciąż skażona grzechem?

Trzeci pogląd, który jednak nie ma biblijnego potwierdzenia, jest koncepcją zakładającą że Bóg stworzył wszystkie dusze ludzkie w jednym momencie, a w chwili poczęcia „przypisuje” duszę do konkretnej osoby. Pogląd ten utrzymuje, że istnieje pewnego rodzaju „zaplecze dusz” w niebie które oczekują w niebie na moment w którym Bóg przypisze im ciało. Pamiętajmy jednak, że pogląd ten nie ma biblijnego potwierdzenia i jest zazwyczaj przytaczany przez ludzi związanych z „New Age” czy reinkarnacją.

Poglądy zarówno Traducjanistyczne jak i Kreacjonistyczne są poprawne i oba zgodnie twierdzą, że dusza nie istnieje przed poczęciem. Wydaje się to jasnym nauczaniem Biblii. Bez względu na to czy Bóg tworzy nową duszę w chwili poczęcia czy Bóg zaprojektował, aby w akcie fizycznym powstawało ciało i dusza, to w obu przypadkach Bóg jest ostatecznie odpowiedzialny za stworzenie każdej ludzkiej duszy.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jak stworzone są dusze ludzkie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries