settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia na temat roli starszego pastora?

Odpowiedź


W odniesieniu do roli pastora, Biblia ma wiele do powiedzenia. Podstawowe terminy, które opisują rolę pastora to "starszy", "biskup" czy "nauczyciel" (1 Tymoteusza 3.1-13). "Starszy" czy episkopos (z którego mamy nasze słowo episkopat) odnosi się do biskupa/ doglądającego/ nadzorcy/ włodarza wierzących i dotyczy nauczania, głoszenia kazań, troszczenia się i sprawowania władzy, gdzie jest to konieczne. Starszy również służy w kościele jako przywódca i nauczyciel. W Tytusa 1.5-9 Paweł namawia Tytusa, aby "ustanowił po miastach starszych." Będą nauczać i prowadzić kościół w ich duchowym wzroście. Również w 1 Piotra 5.1-4, Piotr zwraca się do "swoich starszych" i mówi im "paście trzodę Bożą, która jest między wami, nie z przymusu, lecz ochotnie, po Bożemu, nie dla brzydkiego zysku, lecz z oddaniem" (1 Piotra 5.2).

Zatem rozważając rolę starszego pastora, Biblia nie odnosi się konkretnie do tego tytułu. Wszedł do użycia gdy kościół się rozrósł i wymagał dodatkowego personelu. Tytuł starszego pastora odnosi się do osoby, która przede wszystkim kieruje kościołem, zasadniczo wykonuje większą część głoszenia i nauczania z kazalnicy podczas nabożeństw i dogląda kwestie administracyjne kościoła. Niektóre duże kościoły mogą mieć nawet pastora wykonawczego, który nadzoruje codzienne działania kościoła, podczas gdy starszy pastor wówczas będzie odpowiedzialny za pracę z radą kościelną, wraz z posługami głoszenia, nauczania i doradztwa, które wiążą się z rolą pastora.

Każdy kościół, duży czy mały, potrzebuje pastora, który będzie pasterzem dla wiernych, będzie prowadził, karmił i prowadził ludzi do duchowego wzrostu i służby dla Pana Jezusa. W większych kościołach, starszy pastor często dodatkowo jest pasterzem zespołu pastorskiego nie tylko pasterzem kościoła. W rezultacie, starszy pastor powinien spełniać jeszcze wyższy standard zgodności z wymogami z 1 Tymoteusza 3.1-13 i Tytusa 1.6-9 niż inne role duszpasterskie.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia na temat roli starszego pastora?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries