settings icon
share icon
Pytanie

Jak mogę stać się pastorem? Jak mogę się stać kaznodzieją?

Odpowiedź


Istnieje wiele denominacji, które wymagają specjalnego szkolenia i dyplomów, aby zostać pastorem. W tych przypadkach, pastor zazwyczaj działa dla denominacji i odpowiada bezpośrednio przed nimi. Inne kościoły są "niezależne" i zazwyczaj wybiorą pastora poprzez jednomyślność kongregacji czy przez inne lokalne ciało zarządzające. W tym przypadku, wymogi są określone przez tą jednostkę decyzyjną odpowiedzialną za wybór pastora. W tym artykule omówimy ogólne biblijne i praktyczne kwalifikacje dla pastora, uznając że konkretne kościoły czy denominacje mogą mieć dodatkowe wymogi. Ten artykuł również zakłada, że dana osoba, która chce zostać pastorem jest osobą, która złożyła swoją wiarę w Chrystusa i wzrasta w wierze oraz w codziennym życiu duchowym. Stanie się pełnoetatowym kaznodzieją nie jest po prostu jedną z wielu możliwości kariery zawodowej, które można wybrać w oparciu o warunki pracy, przychody, bezpieczeństwo pracy itp. Stanie się biblijnym pastorem czy kaznodzieją wymaga codziennego polegania na Panu i poświęcenia swojego życia dla innych. Pastorowanie jest wymagające i kosztowne, ale również wdzięczne i dające spełnienie.

W przeszłości i być może w niektórych dzisiejszych kręgach, kładzie się nacisk na "powołanie", co oznacza, że dana osoba ma szczególne powołanie od Boga, aby być pastorem. W pewnym sensie jest to prawdą. Jednak, nie jest konieczne, aby ta osoba miała jakieś szczególne doświadczenie poprzez które została "powołana" do służby. Jeśli osoba chce być pastorem, powinna o to zabiegać: "ten, kto ubiega się o biskupstwo, pragnie podjąć się pięknego zadania" (1 Tymoteusza 3.1; tłum. Biblia Poznańska). Ktoś, kto pragnie zostać pastorem ma zachętę, że pastorowanie jest szlachetnym zadaniem i będzie miał wsparcie tych, którym obecnie usługuje. Jeśli jest w tym Bóg, Bóg będzie otwierał więcej drzwi dla służby. Jednak motywacja danej osoby aby zabiegać o tę służbę powinna zawsze wiązać się z Bożą chwałą i dobrem na rzecz innych. Osoba, która wkracza do służby dla pieniędzy, władzy, wpływu czy prestiżu poszukuje złych rzeczy.

Oto kilka praktycznych kroków, które możesz podjąć, aby zostać pastorem lub pastorem:

1. Podejmij się możliwości służenia tam gdzie jesteś. Słowo pastor ma u podstaw ideę opieki pasterskiej nad Bożą trzodą, co wiąże się z karmieniem ich pokarmem duchowym i ochroną przed duchową krzywdą, podobnie jak pasterz chroni i zaopatruje swoje owce. Słowo usługujący ma swoje korzenie w koncepcji służenia czy zaspokajania potrzeb. W sensie ogólnym, każdy wierzący powinien być pastorem czy usługującym innym w domu, szkole, pracy i kościele. Intencjonalne usługiwanie innym, których spotykamy na swoich ścieżkach na co dzień, jest doskonałym treningiem stawania się pełnoetatowym pracownikiem w służbie. Każdy przyszły kaznodzieja powinien najpierw skorzystać z możliwości służby, jakie Pan codziennie oferuje, zanim zacznie szukać nowych możliwości.

2. Wejdź w pełni w życie biblijnie wierzącego kościoła lokalnego. Większość kościołów ma setki rzeczy, które muszą być wykonane i wielu ludzi z niezaspokojonymi potrzebami. Wolontariat w kościele lokalnym jest doskonałym sposobem dla człowieka, aby spróbował różnego rodzaju służby i odnalazł to w czym jest dobry, obdarowany i co sprawia mu przyjemność. Da to również przyszłemu pastorowi okazję do wielu "szkoleń do przyszłej pracy". Każdy, kto chce stać się pełnoetatowym kaznodzieją powinien mieć długą historię wolontariatu i/lub dorywczej służby/ posługi w niepełnym wymiarze godzin w kościele lokalnym. Doświadczenie i odpowiedzialność, które przychodzą wraz z wolontariatem są nieocenione.

3. Stań się studentem Słowa Bożego. Każdy chrześcijanin powinien studiować Słowo Boże, ale- jako pastor- głoszenie i nauczanie Słowa Bożego (czy to przed całym kościołem, w mniejszej grupie czy studium biblijnym czy jeden na jeden) jest najważniejszym priorytetem (zobacz 2 Tymoteusza 4.2). Zatem pastor musi stać się ekspertem Słowa Bożego.

Chirurg mózgu musi znać ludzki mózg i techniki chirurgiczne od podszewki. Prawnik musi uczyć się latami i zdać egzamin, zanim zostanie dopuszczony do wykonywania zawodu prawnika. Elektryk musi pracować pod okiem doświadczonego elektryka przez lata zanim będzie mógł samodzielnie pracować. W każdej z tych profesji, życie, bezpieczeństwo i wolność mogą być zagrożone. Pastor działa z czymś znacznie ważniejszym- wiecznością dusz! Bardziej niż cokolwiek innego, pastor musi znać treść Biblii i wiedzieć jak ją właściwie interpretować. On musi wówczas być zdolny zastosować nauczanie Biblii i przekazywać prawdę Bożą w efektywny sposób.

W wielu krajach, ci, którzy chcą stać się pastorami nie mają możliwość podjęcia formalnego nauczania. Jednak w innych krajach jest mnóstwo uczelni biblijnych czy seminariów. W zakresie, w jakim jest dostępna edukacja biblijna, duszpasterska, każdy, kto chce zostać kaznodzieją, powinien uczestniczyć w takiej edukacji. Przygotowania powinny dotyczyć akademickich studiów Biblii i teologii jak również studium praktycznych aspektów posługi takich jak administracja kościelna. Gdy już jest w służbie, pastor powinien kontynuować rygorystyczne studiowanie Słowa Bożego.

W niektórych kręgach formalna edukacja jest bagatelizowana na rzecz po prostu „polegania na Duchu.” To może być błędem. Jeden znany pastor słusznie powiedział, że im bardziej studiujesz Słowo Boże, tym więcej Duch Święty wykonuje pracy w Twojej służbie. Edukacja nie jest zamiennikiem polegania na Duchu Świętym, a poleganie na Duchu Świętym nie jest substytutem edukacji. Oba aspekty są ważne.

Będąc zaangażowanym w studia akademickie w pełnym wymiarze godzin, aby przygotować się do służby, uczeń nie powinien zaniedbywać kroków 1 i 2 wspomnianych powyżej.

4. Spełnia wymogi biblijne. 1 Tymoteusza 3.1-7 oraz Tytusa 1.5-8 przedstawia biblijne wymogi dla pastora (którzy są również nazwani starszymi czy biskupami). Wymogi te podkreślają dojrzałość duchową i mądrość w postępowaniu z ludźmi i kontrolowaniu czyjegoś zachowania. Jednym ze szczególnych wymogów jest to, aby pastorzy/ starsi/ biskupi byli mężczyznami, a nie kobietami. Oczywiście, istnieje wiele innych pozycji w służbie, które są otwarte dla kobiet, włączając w to służbę wśród dzieci i służbę wśród kobiet. Kobiety mogą również zajmować kluczowe pozycje w służbie w innych organizacjach chrześcijańskich.

Jeśli osoba, która pragnie być pastorem czy kaznodzieją przygotowuje się poprzez rygorystyczne studiowanie Słowa, spełnia biblijne wymogi, wzrasta w wierze i przyjmuje wszystkie możliwości, które są dostępne poprzez kościół lokalny, otworzy się więcej możliwości służby. Mogą one pochodzić z oficjalnego ogłoszenia o pracę z kościoła, który ma wolny wakat lub w bardziej organiczny sposób, ponieważ jedna możliwość służby prowadzi do innej o większej odpowiedzialności.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jak mogę stać się pastorem? Jak mogę się stać kaznodzieją?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries