settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia na temat trwałej formy kontroli urodzeń np. podwiązania jajowodów, histerektomii czy wazektomii?

Odpowiedź


Kontrola urodzeń może być kontrowersyjnym tematem wśród chrześcijan, ponieważ Biblia nie popiera ani nie potępia jej użycia. Biblia także nie odnosi się do kwestii trwałych form kontroli urodzeń takich jak podwiązanie jajowodów czy wazektomii, jako że w czasach biblijnych te procedury nie były znane. Kontrola urodzeń, trwała czy inna, jest kwestią serca oraz osobistych przekonań męża i żony.

W każdej dyskusji o trwałej kontroli urodzeń, musimy mieć świadomość, że dzieci są darem Bożym (Psalm 127.3-5). Dzieci nie są ciężarem do znoszenia, lecz błogosławieństwami do przyjmowania z radością. Z biblijnej perspektywy, każda zamężna para powinna "oczekiwać" tego by mieć dzieci, a przynajmniej być przygotowana na taką możliwość. Niemożność posiadania dzieci była uważana za przekleństwo w czasach starożytnych, a możliwość poczęcia za powód do radości. Nikt w Biblii nigdy nie jest opisany jako nieszczęśliwy z powodu rodzenia dzieci.

Trwałe formy kontroli urodzeń (np. wazektomia czy podwiązanie jajowodów) mogą być stosowane w przypadku niektórych par, które czują że nie powinny mieć już więcej dzieci. Konieczne rozważenia mogą być kwestie zdrowotne, finansowe czy związkowe. Decyzja o wykorzystaniu trwałej kontroli urodzeń nie powinna opierać się na egoizmie czy próżności (Filipian 2.3-4), ale na pragnieniu podobania się Bogu i podążaniu zgodnie z jego wolą.

Wielu ludzi czuje, że powinno pragnąć posiadania dzieci tak jak pragniemy otrzymanie wszelkiego Bożego błogosławieństwa i że nie powinniśmy ograniczać liczebności rodziny poprzez zastosowanie trwałych metod kontroli urodzeń. Jednak, ze względu na to, że Biblia nie zabrania antykoncepcji, czasowej lub trwałej, nie możemy powiedzieć, że jest to złe we wszystkich okolicznościach. Poprzez naszą osobistą relację z Bogiem, możemy szukać Bożej woli w określeniu wielkości naszej rodziny.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia na temat trwałej formy kontroli urodzeń np. podwiązania jajowodów, histerektomii czy wazektomii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries