settings icon
share icon
Pytanie

Czy para powinna być stabilna finansowo przed zawarciem związku małżeńskiego?

Odpowiedź


Biblia dokonuje rozróżnienia między tym, co jest wymagane, a tym, co jest pożądane dla chrześcijanina rozważającego małżeństwo. Oczywiście pożądane jest, aby para była stabilna finansowo przed zawarciem małżeństwa, ale czy stabilność finansowa jest wymogiem biblijnym?

Istnieje wiele fragmentów biblijnych, które mówią o znaczeniu odpowiedzialności finansowej. Mężczyzna powinien planować zaopatrzenie swojego gospodarstwa domowego (1 Tymoteusza 5:8), a jego stabilność finansowa przed ślubem może wskazywać na jego zdolność do utrzymania po ślubie. Mądrze jest, aby mężczyzna utrzymywał odpowiednią stabilność finansową przed ślubem, a kobieta powinna szukać wzorca stabilności finansowej u mężczyzny i oczywiście odwrotnie.

Nie powinno się brać ślubu dla pieniędzy, ale pieniądze są ważną częścią życia i powinny być punktem dyskusji przed ślubem. Stabilność finansowa jest pomocna w każdym małżeństwie. Niewłaściwe gospodarowanie pieniędzmi jest często wymieniane jako przyczyna problemów małżeńskich. Kłopoty finansowe mogą ograniczać możliwości dawania i służenia w służbie. Jeśli dana osoba ma historię niestabilności finansowej, potencjalny przyszły małżonek ma prawo poznać przyczynę tej niestabilności.

Rozmawiając o pieniądzach przed ślubem, ważne jest, aby dowiedzieć się, w jaki sposób pieniądze są obecnie zarabiane i wydawane. Byłoby szkodliwe, gdyby dwoje ludzi pobrało się bez tej wiedzy, a później okazało się, że łączny dochód jest niewystarczający, aby zaspokoić podstawowe potrzeby pary. Ponadto to, w jaki sposób dana osoba wydaje pieniądze, ujawnia ważne informacje na temat jej charakteru. Czy stabilność finansowa przyszłego męża lub żony jest wynikiem dużego spadku lub ciężkiej pracy (lub obu)? Czy pieniądze są wydawane mądrze czy samolubnie? Czy brak stabilności finansowej wynika z nieprzewidzianych tragedii, czy też jest oznaką lenistwa, głupoty lub dezorganizacji?

Stabilność finansowa pary przed ślubem może również zależeć od terminu ślubu. Na przykład, jeśli mężczyzna i kobieta są na studiach i nie zarabiają, to żadne z nich prawdopodobnie nie będzie stabilne finansowo. W większości przypadków lepiej byłoby poczekać, aż przynajmniej jedno z nich będzie w stanie pracować. "Życie z miłości" to romantyczny pomysł, ale niepraktyczny. Ponadto, jeśli jedno lub oboje mają znaczne zadłużenie, rozsądne może być opóźnienie ślubu, aby dać czas na skupienie się na poprawie sytuacji finansowej przed ślubem.

Oczywiście stabilność finansowa nie jest najważniejszym czynnikiem w małżeństwie, a stabilne życie finansowe nie zawsze jest możliwe dla pary. W miejscach, w których ubóstwo jest powszechne, ograniczenie małżeństwa do tych, którzy są stabilni finansowo, oznaczałoby, że tylko niewielka liczba osób kiedykolwiek zawarłaby związek małżeński. Ważniejsze od stabilności finansowej są stabilność charakteru, stabilność moralna i stabilność duchowa.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy para powinna być stabilna finansowo przed zawarciem związku małżeńskiego?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries