settings icon
share icon
Pytanie

Czy można sprzedać własną duszę diabłu?

Odpowiedź


W zmyślonej opowieści Dr Fausta, człowiek zawiera pakt z diabłem: w zamian za oddanie jemu swojego ciała i duszy, człowiek otrzyma nadziemską władzę i moc doświadczania przyjemności przez 24 lata. Diabeł godzi się na ten układ, a Dr Faust doświadcza różnych uciech grzechu, mimo że jego koniec jest bliski. Po upływie 24 lat, Faust próbuje pokrzyżować plany diabła, ale spotyka go straszne rozczarowanie. Ta legenda ma świetne przesłanie moralne i jest doskonałą metaforą dotyczącą ciężaru grzechu, to jednak fabuła nie ma żadnych podstaw biblijnych.

Biblia nie podaje przykładu żadnej osoby, która mogłaby „sprzedać duszę” diabłu, czy zawrzeć z nim jakiś pakt. Poniżej zamieszczamy kilka informacji, jakie objawia nam Pismo Święte na temat szatana:

1) Szatan posiada wystarczającą władzę by sprzeciwić się nawet aniołom (Juda 9; Księga Daniela 10.12-13).

2) Szatan szuka okazji do tego by zwieść ludzi, nawet przybierając postać anioła światłości (2 Koryntian 11.14-15).

3) Bóg zapewnił nam różne sposoby na to, by bronić się przed atakami szatana (Efezjan 6.11-12).

4) Władza szatana ograniczona jest do tego na co Bóg przyzwala, gdy wypełnia swoją wolę (Księga Joba 1.10-12; 1 Koryntian 10.13).

5) Szatan, będąc „bogiem tego świata” ma władzę nad tymi, którzy żyją na tym świecie bez Chrystusa (2 Koryntian 4.4).

Oczywiście są osoby, które zostały opętane (owładnięte są) działaniem szatana w swoim życiu, np. młoda kobieta mająca ducha wieszczego w Filippi (Dzieje Apostolskiej 16.16-19). Są także osoby, które zaangażowały się w działalność szatana, np. czarnoksiężnik Szymon (Dzieje Apostolskie 8.9-11) czy Elymas (Dzieje Apostolskie 13.8). Jednak we wszystkich tych trzech przypadkach moc Boga chroni ich przed zniewoleniem szatana. W gruncie rzeczy, Szymon otrzymuje szansę odwrócenia się od dawnego życia i pokuty (Dzieje Apostolskie 8.22), chociaż poniósł nieodwracalne „straty” na swojej duszy przez to, że dawniej zajmował się różnymi szatańskimi rzeczami.

Bez Chrystusa jesteśmy wszyscy przeznaczeni na potępienie i śmierć (Rzymian 3.23). Zanim zostaniemy zbawieni (uratowani od grzechu) trwamy w niewoli diabła, o czym czytamy w 1 Jana 5.19 „My wiemy, że z Boga jesteśmy, a cały świat tkwi w złem.” Wychwalajmy Pana, mamy nowego Mistrza, jedynego który jest w stanie złamać więzy grzechu i uwolnić nas na wieki (1 Koryntian 6.9-11; Ew. Marka 5.1-15).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy można sprzedać własną duszę diabłu?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries