settings icon
share icon
Pytanie

Czy niewłaściwe jest praktykowaniesportów ekstremalnych?

Odpowiedź


Oczywiście każdy sport może być uznany za "ekstremalny", w zależności od tego jak jest rozgrywany. Jednak sporty ekstremalne są powszechnie uważane za zajęcia sportowe, które niosą ze sobą wysoki poziom nieodłącznego ryzyka. Uczestnictwo w sportach ekstremalnych wymaga umiejętności i trochę więcej aniżeli odrobiny odwagi. Wraz z dodatkową radością łączy się dodatkowe niebezpieczeństwo dla uczestnika. Pośród niektórych sportów ekstremalnych są skoki spadochronowe, wspinaczka górska, parkour / freerunning, skoki na bungee, kolarstwo górskie, wakeboarding [pływanie na desce, trzymając się liny ciągniętej przez łódź lub za pomocą wyciągu- wyjaśnienie od tłumacza] czy BASE jumping [wykonywanie skoków spadochronowych z wysokich budynków lub innych powierzchni- wyjaśnienie od tłumacza].

Biblia nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o sporty ekstremalne. Czy jest cokolwiek niemoralnego w przypinaniu spadochronu i zeskakiwaniu z budynku? Nie. Czy istnieje biblijny nakaz zakazujący wykonywania figur akrobatycznych- leniwego chłopca czy zatrzaskiwania pięt- podczas skoku na motocyklu? Nie. Zatem nie ma nic co sprawiłoby, że sporty ekstremalne byłyby stricte złe z biblijnego punktu widzenia. To, czy wziąć udział w sportach ekstremalnych, zależy od motywacji oraz sumienia (i odwagi) danej osoby.

Zanim weźmiesz sprzęt i wybierzesz się na surfowanie po wulkanach [ang. volcano surfing], powinieneś przynajmniej przemyśleć niektóre z poniższych zasad biblijnych:

Mamy przestrzegać przepisów prawnych danego kraju (Rzymian 13.1-2). Jeśli nasz wybrany sport ekstremalny wymaga od nas złamania prawa, to z pewnością powinniśmy znaleźć inną aktywność. Na przykład, prawie w każdym mieście, BASE jumping- skakanie ze spadochronem z budynków lub innych powierzchni- jest nielegalny i ci, którzy dopuszczają się takich skoków łamią prawo. Chrześcijanie powinni być znani ze swojego przestrzegania prawa, a nie ze swoich wyczynów łamiących prawo. Zanim zaczniemy uprawiać sporty ekstremalne, powinniśmy zadać sobie pytanie, "Czy to, co mam zamiar zrobić, jest legalne?”

Mamy być dobrymi zarządcami i opiekunami tego, co Bóg nam powierzył. Jedną z rzeczy, którymi obdarzył nas Bóg jest nasze ciało. 1 Koryntian 6.19-20 mówi, "Albo czy nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który jest w was i którego macie od Boga, i że nie należycie też do siebie samych? Drogoście bowiem kupieni. Wysławiajcie tedy Boga w ciele waszym." Zanim będziemy uczestniczyli w sportach ekstremalnych powinniśmy zadać sobie pytanie, "Czy czczę Boga swoim ciałem?"

Mamy być Bożymi współpracownikami w rozsiewaniu ewangelii na świecie (Ew. Mateusza 28.19-20). Zanim zapiszemy się na X Games [coroczna impreza sportów ekstremalnych- wyjaśnienie od tłumacza], powinniśmy zapytać siebie samych, "Czy to miejsce pomaga w propagowaniu ewangelii?” (Może się zdarzyć, że najlepszym sposobem dotarcia do osób uprawiających sporty ekstremalne jest osoba wierząca, która też jest sportowcem ekstremalnym).

Mamy wywyższać Boga we wszystkim co robimy. "Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek czynicie, wszystko czyńcie na chwałę Bożą" (1 Koryntian 10.31). I mamy zabiegać o pokorę. "Uniżcie się przed Panem, a wywyższy was" (Jakuba 4.10). Często wydaje się, że sportowcy ekstremalni są skupieni na wywyższaniu siebie i swoich osiągnięć zamiast na chwale Boga. Zanim wbijesz się w swój wingsuit [specjalny kombinezon do wykonywania skoków z dużych wysokości, a później do szybowania, które kończy się otwarciem spadochronu i lądowaniem- wyjaśnienie od tłumacza] i skoczysz z klifu, powinieneś zadać sobie pytanie, "Czy jestem zmotywowany do robienia tego dla mojej chwały, czy dla Boga?”

Sporty ekstremalne oczywiście nie przemawiają do wszystkich. Są tacy, którzy nie są chętni położyć swoje życie na szali, aby poczuć przypływ adrenaliny lub ci, którzy uważają sporty ekstremalne za zbyteczne i głupie ryzykowanie. Ale są tacy chrześcijanie, którzy są w pełni zdolni do zachowania pokory i wywyższania Boga poprzez sporty ekstremalne.Wykorzystują swoje zaangażowanie w sporty ekstremalne, aby pokazać swoją wiarę i aby być świadkami Chrystusa wśród innych sportowców ekstremalnych.EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy niewłaściwe jest praktykowaniesportów ekstremalnych?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries