settings icon
share icon
Pytanie

Jaki grzech popełniła Sodoma i Gomora?

Odpowiedź


Biblijna relacja o Sodomie i Gomorze przedstawiona jest w 1 Ks. Mojżeszowej w rozdziałach 18-19. 1 Ks. Mojżeszowa rozdział 18 opisuje Pana i dwóch aniołów, którzy przyszli, aby rozmawiać z Abrahamem. Pan poinformował Abrahama, że "wielki rozlega się krzyk przeciwko Sodomie i Gomorze, że grzech ich jest bardzo ciężki" (1 Ks. Mojżeszowa 18.20). Wersety 22-23 opisują Abrahama błagającego Pana o łaskę wobec Sodomy i Gomory, ponieważ bratanek Abrahama, Lot i jego rodzina żyli w Sodomie.

1 Ks. Mojżeszowa rozdział 19 opisuje dwóch aniołów, pod postacią mężczyzn, odwiedzających Sodomę i Gomorę. Lot spotkał aniołów w centrum miasta i nalegał, aby zostali u niego w domu. Aniołowie się zgodzili. Biblia informuje nas wówczas, "Zanim się położyli, mieszkańcy miasta, mężowie Sodomy, od najmłodszego do najstarszego, otoczyli dom, cała ludność z najdalszych stron, wywołali Lota i rzekli do niego: Gdzie są ci mężowie, którzy przyszli do ciebie tej nocy? Wyprowadź ich do nas, abyśmy z nimi poigrali" (1 Ks. Mojżeszowa 19.4-5). Następnie aniołowie oślepiają wszystkich mieszkańców Sodomy i Gomory i wzywają Lota i jego rodzinę do ucieczki z miast, aby uciec przed gniewem, który miał zesłać na nich Bóg. Lot i jego rodzina uciekli z miasta a potem "Pan spuścił na Sodomę i Gomorę deszcz siarki i ognia od Pana I tak zniszczył te miasta oraz całą okolicę wraz ze wszystkimi mieszkańcami miast..." (1 Ks. Mojżeszowa 19.24-25).

W świetle fragmentu, najpopularniejszą odpowiedzią na pytanie, "jakiego grzechu dopuściły się Sodoma i Gomora?" jest grzech homoseksualizmu. To w ten właśnie sposób zaczęto używać terminu "sodomia" odnosząc go do seksu analnego pomiędzy dwoma mężczyznami, czy to za zgodą czy z przymusu. Jasne jest, że homoseksualizm był częścią powodu dla którego Bóg zniszczył oba miasta. Mężczyźni miasta Sodomy i Gomory chcieli dokonać zbiorowego gwałtu seksualnego na dwóch aniołach (którzy byli pod postacią mężczyzn). Równocześnie, mówienie, że homoseksualizm był jedynym powodem dla którego Bóg zniszczył Sodomę i Gomorę, nie jest biblijne. Miasta Sodoma i Gomora z pewnością nie były jedynymi miastami popełniającymi tego rodzaju grzechy.

W Ks. Ezechiela 16.49-50 stwierdza, "Oto winą Sodomy, twojej siostry, było to: wzbiła się w pychę, miała dostatek chleba i beztroski spokój wraz ze swoimi córkami, lecz nie wspomagała ubogiego i biednego. Były wyniosłe i popełniały obrzydliwości przed obliczem moim, dlatego usunąłem je, jak widziałaś." Hebrajskie słowo przetłumaczone jako "obrzydliwości" odnosi się do czegoś, co jest obrzydliwe moralnie i dokładnie to samo słowo jest użyte w 3 Ks. Mojżeszowej 18.22 (tłum. Biblia Warszawsko- Praska), które odnosi się do homoseksualizmu jako "rzeczy odrażającej." Podobnie Juda werset 7 stwierdza, "... Sodoma i Gomora i okoliczne miasta, które w podobny do nich sposób oddały się rozpuście i przeciwnemu naturze pożądaniu cudzego ciała." Zatem ponownie, mimo iż homoseksualizm nie był jedynym grzechem, których dopuszczały się miasta Sodoma i Gomora, to wydaje się że byłby to główny powód zniszczenia tych miast.

Ci, którzy próbują złagodzić biblijne potępienie homoseksualizmu, twierdzą, że grzechem Sodomy i Gomory była niegościnność. Mężczyźni Sodomy i Gomory z pewnością byli niegościnni. Z pewnością nie ma nic bardziej niegościnnego aniżeli homoseksualny zbiorowy gwałt. Ale twierdzenie, że Bóg całkowicie zniszczył dwa miasta i ich mieszkańców za bycie niegościnnymi wyraźnie mija się z celem. Mimo, iż Sodoma i Gomora były winne wielu innych strasznych grzechów, homoseksualizm był powodem dla którego Bóg wylał ognistą siarkę na te miasta, całkowicie je niszcząc wraz z wszystkimi ich mieszkańcami. Do dziś, obszar na których były zlokalizowane miasta Sodoma i Gomora pozostaje opuszczonym pustkowiem. Sodoma i Gomora służą za potężny przykład tego jak Bóg postrzega w ogóle grzech, a zwłaszcza homoseksualizm.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jaki grzech popełniła Sodoma i Gomora?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries