settings icon
share icon
Pytanie

Czy Biblia mówi coś na temat śmierci apostołów? W jaki sposób umarli apostołowie?

Odpowiedź


Jedyna śmierć apostoła, która jest opisana w Biblii to śmierć Jakuba (Dz. Apostolskiej 12:2). Król Herod skazał Jakuba na śmierć „od miecza” – prawdopodobnie odnosi się to do śmierci przez ścięcie głowy. Okoliczności śmierci innych apostołów mogą być znane, bazując na tradycji Kościoła, tak więc nie powinniśmy przywiązywać zbytniej uwagi do innych relacji. Najczęstszą, zaakceptowaną tradycją dotyczącą śmierci apostoła, jest ta, że Apostoł Piotr został ukrzyżowany w Rzymie, głową w dół, na krzyżu w kształcie litery „x”, wypełniając proroctwo Jezusa (Ew. Jana 21:18). Poniżej podanych jest kilka najczęstszych „tradycji” dotyczących śmierci innych apostołów.

Mateusz zginął śmiercią męczeńską w Etiopii, od rany zadanej mieczem. Jan starł się ze śmiercią męczeńską, kiedy został wrzucony do wielkiej misy z gotującym się olejem podczas fali prześladowań w Rzymie. Jednakże, został cudownie ocalony od śmierci, a potem zesłany do więzienia na wyspie Patmos. Napisał księgę prorocką na Patmos – Apokalipsę wg. Św. Jana. Później został uwolniony i powrócił na tereny dzisiejszej Turcji. Zmarł jako starzec, był jedynym z apostołów, który zmarł w pokoju.

Jakub, brat Jezusa (nie był oficjalnie apostołem), lider kościoła w Jeruzalem, został zrzucony z wysokości stu stóp, z południowego szczytu Świątyni, kiedy odmówił wyparcia się wiary w Chrystusa. Kiedy odkryto, że przeżył upadek, jego wrogowie pobili go kijami (maczugami) na śmierć. Był to ten sam szczyt, na który szatan zabrał Jezusa podczas kuszenia.

Bartłomiej, znany również jako Natanael, był misjonarzem w Azji. Świadczył na terenach dzisiejszej Turcji i zmarł śmiercią męczeńską za nauczanie w Armenii, był biczowany na śmierć. Andrzej został ukrzyżowany w Grecji, na krzyżu w kształcie litery „x”. Po tym jak był biczowany przez kilku żołnierzy, został przywiązany linami do krzyża, aby przedłużyć jego agonię. Jego naśladowcy donieśli, że kiedy był prowadzony w kierunku krzyża powiedział: „Długo pragnąłem i oczekiwałem tej szczęśliwej godziny. Krzyż został poświęcony przez ciało Chrystusa, które na nim wisiało.” Nie przestał głosić do swoich dręczycieli przez dwa dni, aż do swojej śmierci. Apostoł Tomasz został przekłuty włócznią w Indiach podczas jednej z jego podróży misyjnych, aby ustanowić kościół na tamtych terenach. Maciej, apostoł wybrany, aby zastąpić zdrajcę Judasza Iskariotę, został ukamienowany, a potem ścięty. Apostoł Paweł był torturowany, a następnie ścięty przez Cesarza Nerona w Rzymie w 67 roku n.e. Istnieją tradycje, dotyczące także innych apostołów, ale żadna z nich nie posiada historycznie lub tradycyjnie wiarygodnego poparcia.

Nie jest tak ważnym to, jak zmarli apostołowie. To co jest naprawdę istotne to fakt, że wszyscy byli gotowi umrzeć za swoją wiarę. Jeśli Jezus by nie zmartwychwstał, uczniowie by o tym wiedzieli. Nikt nie umrze za to, o czym wie, że jest kłamstwem. Fakt, że wszyscy apostołowie byli gotowi umrzeć męczeńską śmiercią, odmawiając wyparcia się swojej wiary w Chrystusa – jest ogromnym dowodem na to, że oni naprawdę byli świadkami zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy Biblia mówi coś na temat śmierci apostołów? W jaki sposób umarli apostołowie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries