settings icon
share icon
Pytanie

Jak zmarł Judasz?

Odpowiedź


Judasz popełnił samobójstwo, przepełniony wyrzutami sumienia (ale nie skruchą), za swoją zdradę Jezusa. Zarówno Mateusz jak i Łukasz (z Dz. Apostolskich) wspominają kilka szczegółów dotyczących śmierci Judasza, a próba uzgodnienia szczegółów tych dwóch relacji ukazuje pewne trudności.

Mateusz mówi, że Judasz zmarł przez powieszenie się. Relacja z Ew. Mateusza brzmi: "Wrzucił więc pieniądze do świątyni, odszedł stamtąd i powiesił się. Arcykapłani zaś wziąwszy pieniądze orzekli: Nie wolno ich kłaść do skarbony, bo są zapłatą za [wydanie na] śmierć człowieka. A po naradzie kupili za nie Pole Garncarza na cmentarz dla pielgrzymów. Dlatego to pole nazywa się Polem Krwi aż do dnia dzisiejszego" (Ew. Mateusza 27.5-8; tłum. Biblia Poznańska).

Łukasz stwierdza, że Judasz upadł na pole i że jego ciało pękło. Relacja z Dz. Apostolskich podaje, "Otrzymawszy za tę niegodziwość zapłatę, kupił rolę. Powiesił się, pękł na pół i wypłynęły z niego wszystkie wnętrzności. Wiadome to było wszystkim mieszkańcom Jerozolimy, tak że rola ta została nazwana Hakeldamach, to znaczy pole krwi" (Dz. Apostolskie 1.18-19; tłum. Biblia Poznańska).

Która relacja jest poprawna? Czy Judasz umarł przez powieszenie czy umarł przez upadek? Czy obie wersje są prawdziwe? Dodatkowe pytanie brzmi, czy Judasz kupił pole czy kapłani zakupili pole?

Jeśli chodzi o to, jak umarł Judasz, oto proste pogodzenie faktów: Judasz powiesił się na polu garncarza (Ew. Mateusza 27.5). Później, gdy jego ciało zaczęło gnić i puchnąć, lina pękła lub gałąź drzewa na którym się powiesił pękła, a ciało spadło na ziemię i pękło, a wnętrzności wypłynęły na pole garncarza (Dz. Apostolskie 1.18-19). Zauważ, że Łukasz nie wspomina o tym, że Judasz umarł z powodu upadku, a jedynie że jego ciało upadło. Fragment z Dz. Apostolskich zakłada, że Judasz się powiesił, ponieważ upadek człowieka zwykle nie powoduje pęknięcia jego ciała. Tylko rozkład ciała i upadek z wysokości mogą spowodować pęknięcie ciała. Zatem Mateusz wspomina dokładny powód śmierci, a Łukasz skupia się bardziej na horrorze otaczającym to wydarzenie.

Jeśli chodzi o to, kto płacił za pole, istnieją dwie możliwości połączenia tych faktów: 1) Judasz miał obiecane 30 srebrników na kilka dni przed aresztowaniem Jezusa (Ew. Marka 14.11). W którymś momencie, w dniach poprzedzających zdradę Jezusa, Judasz poczynił przygotowania do zakupu pola, chociaż nie przekazano jeszcze żadnych pieniędzy. Po dokonaniu tego czynu, Judasz otrzymał zapłatę, ale później wrócił z pieniędzmi do najwyższych kapłanów. Kapłani, którzy uznali pieniądze za zapłatę za niewinną krew, dokończyli realizacji transakcji jaką Judasz rozpoczął i zakupili pole. 2) Gdy Judasz rzucił trzydzieści srebrników na ziemię, kapłani wzięli pieniądze i użyli ich do zapłaty za pole garncarza (Ew. Mateusza 27.7). Judasz mógł osobiście nie dokonać zakupu pola, ale zapewnił pieniądze potrzebne do dokonania transakcji- i można by wtedy powiedzieć, że to on jest kupującym.EnglishPowrót na polską stronę główną

Jak zmarł Judasz?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries