settings icon
share icon
Pytanie

Skąd mogę wiedzieć, że słyszę Boga, szatana czy własne myśli?

Odpowiedź


Życie pełne jest decyzji, które nie mają absolutnych, określonych z nazwy wskazówek jak coś zrobić w Biblii. Ile godzin moje dzieci mogą spędzać czasu przed ekranem? Czy granie w określone gry komputerowe jest właściwe? Czy wolno mi pójść na randkę ze współpracownikiem? Czy mogę nie przyjść do pracy, ponieważ poprzedniego dnia zbyt późno sie położyłem? Wszyscy mamy poglądy na temat prawdy, ale skąd możemy mieć pewność, że te pomysły pochodzą od Boga? Czy słyszę Boga? Czy słyszę jedynie siebie? Co gorsza, czy słyszę pokusy szatana pod pozorem prowadzenia Ducha Świętego? Czasami rozróżnienie naszych własnych myśli od prowadzenia szatana jest bardzo trudne. A co, jeśli nasze pragnienia właściwie pochodzą od wroga naszych dusz, a nie od Boga? W jaki sposób "zmuszamy wszelką myśl do poddania się w posłuszeństwo Chrystusowi" (2 Koryntian 10.5), gdy nie jesteśmy pewni skąd pochodzą nasze myśli?

Bóg najczęściej komunikuje się poprzez Biblię, Jego natchnione Słowo jest zachowywane dla nas od wieków. To poprzez Słowo jesteśmy uświęcani (Ew. Jana 17.17) i Słowo jest pochodnią dla naszej ścieżki (Psalm 119.105). Bóg może też prowadzić nas poprzez okoliczności (2 Koryntian 2.12), napomnienia Ducha Świętego (Galacjan 5.16) i bogobojnych mentorów udzielających nam mądrego poradnictwa (Ks. Przyp. Salomona 12.15). Jeśli Bóg chce do nas przemawiać, nic nie może Go powstrzymać. Tutaj jest kilka sposobów, aby rozróżnić źródło pochodzenia naszych myśli:

Modlitwa

Jeśli jesteśmy zdezorientowani czy słyszymy Boga czy nie, dobrze jest modlić się o mądrość (Jakuba 1.5). (Dobrze jest modlić się o mądrość, nawet jeśli sądzimy, że nie jesteśmy zdezorientowani!) Powinniśmy prosić Boga, aby dał nam wyraźnie poznać Jego wolę. Gdy się modlimy, prośmy "z wiarą, bez powątpiewania; kto bowiem wątpi, podobny jest do fali morskiej, przez wiatr tu i tam miotanej" (Jakuba 1.6). Jeśli brakuje nam wiary "takiemu niech się nawet nie wydaje, że uzyska coś od Pana" (Jakuba 1.7).

Rozmawiaj z Bogiem w modlitwie i gorliwie czekaj na Jego odpowiedź. Jednak pamiętaj, że Bóg nie daje nam wszystkiego czego pragniemy i czasem Jego odpowiedź brzmi "nie." On wie czego potrzebujemy w każdym czasie i On nam pokaże co jest najlepsze. Jeśli Bóg mówi "nie", to możemy mu podziękować za jasność Jego wskazówek i zacząć od tego miejsca.

Studiowanie Słowa

Biblia nazwana jest "Słowem Bożym" z określonego powodu- to jest podstawowy sposób w jaki Bóg do nas przemawia. To jest również sposób w jaki poznajemy Boży charakter i Jego postępowanie z ludźmi na przestrzeni historii. Całe Pismo jest natchnione przez Boga i jest przewodnikiem do życia w sprawiedliwości (2 Tymoteusza 3.16-17). Gdy rozmawiamy z Bogiem w modlitwie, On mówi do nas poprzez swoje Słowo. Kiedy czytamy, musimy uważać słowa Biblii za same słowa Boga.

Każda myśl, pragnienie, skłonność czy popędy, które możemy mieć muszą być skonfrontowane ze Słowem Bożym dla porównania i akceptacji. Niech Biblia będzie sędzia każdej myśli. "Bo Słowo Boże jest żywe i skuteczne, ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić zamiary i myśli serca" (Hebrajczyków 4.12). Nieważne jak pilna jest potrzeba, jeśli sprzeciwia się temu, co mówi Pismo Święte, to nie jest od Boga i musi być odrzucona.

Podążanie za prowadzeniem Ducha Świętego

Duch Święty jest Bogiem- boską Istotą z rozumem, emocjami i wolą. On zawsze jest z nami (Psalm 139.7-8). Jego cele wiążą się ze wstawianiem się za nas (Rzymian 8.26-27) i obdarowywaniem nas darami, abyśmy przynosili pożytek kościołowi (1 Koryntian 12.7-11).

Duch Święty chce nas napełnić (Efezjan 5.18) i sprawić, że będziemy wydawać Jego owoc (Galacjan 5.22-25). Nieważne jakie decyzje podejmujemy każdego dnia, nie możemy źle czynić jeśli przejawiamy miłość, radość, pokój itp. na chwałę Boga. Gdy przypadkowa myśl wpadnie nam do głowy, musimy nauczyć się "badać duchy" (1 Jana 4.1). Czy podążanie za tą skłonnością doprowadzi do większego podobieństwa na wzór Chrystusa? Czy rozpamiętywanie tej myśli przyniesie mi więcej owocu Ducha Świętego? Duch Święty nigdy nie prowadzi nas do zaspokojenia grzesznych pragnień ciała (Galacjan 5.16); On zawsze będzie nas prowadził do uświęcenia (1 Piotra 1.2). Życie na ziemi jest wojną duchową. Wróg chętnie sprawia dywersję, aby odwrócić naszą uwagę od woli Bożej (1 Piotra 5.8). Musimy być czujni, aby upewnić się, że to na co zwracamy uwagę jest czymś więcej niż uczuciem, ale czy jest rzeczywiście od samego Boga.

Pamiętaj, Bóg chce pokazać nam właściwą ścieżkę. Nie ma zamiaru ukrywać swojej woli przed tymi, którzy go szukają.

Jest kilka dobrych pytań do zadania, gdy badamy to czy słyszymy Boga czy nie: Czy podszepty są mylące lub niejasne? Bóg nie jest autorem zamieszania; On jest zwiastunem pokoju (1 Koryntian 14.33). Czy myśli są sprzeczne ze Słowem Bożym? Bóg by sobie nie zaprzeczał. Czy podążanie za tymi podszeptami prowadzi do grzechu? Ci, którzy według Ducha postępują "ukrzyżowali ciało swoje wraz z namiętnościami i żądzami" (Galacjan 5.24-25).

Poza tym, dobrze jest szukać rady od zaprzyjaźnionego chrześcijanina, członka rodziny czy pastora (Ks. Przyp. Salomona 15.22). Nasi pastorzy są tutaj po to, aby pomóc nam w uczniostwie: "Bądźcie posłuszni waszym przełożonym i bądźcie im ulegli, ponieważ oni czuwają nad duszami waszymi i muszą zdać sprawę z tego. Niech to czynią z radością, a nie ze smutkiem, bo to nie byłoby dla was korzystne" (Hebrajczyków 13.17).

Bóg nie chce, abyśmy ponieśli porażkę. Im więcej słuchamy Boga, tym lepsi będziemy w rozróżnianiu Jego głosu od innych głosów w naszej głowie. Jezus, Dobry Pasterz, daje nam obietnicę: "Gdy wszystkie swoje wypuści, idzie przed nimi, owce zaś idą za nim, gdyż znają jego głos" (Ew. Jana 10.4). Inni mogą mówić, "lecz owce nie słuchały ich" (werset 8). Im lepiej znamy naszego Pasterza, tym mniej będziemy się martwić na temat podążania za niewłaściwym głosem.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Skąd mogę wiedzieć, że słyszę Boga, szatana czy własne myśli?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries