settings icon
share icon
Pytanie

Czy chrześcijanie powinni uczestniczyć w ślubach osób innych religii?

Odpowiedź


To może być trudna kwestia. Wierzący chcą okazywać przyjaźń, ale obawiamy się, że możemy sprawiać wrażenie, jakbyśmy akceptowali niebiblijne aspekty ceremonii ślubnej innych religii.

Jako punkt wyjścia w każdym procesie decyzyjnym powinniśmy modlić się o mądrość (Jakuba 1.5). Co Bóg mówi na temat tego, czy powinieneś uczestniczyć w ceremonii?

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli osoba wierząca zostanie zaproszona na ceremonię zaślubin, powinna czuć się swobodnie i wziąć w niej udział. Bóg ustanowił małżeństwo i niezależnie od tego, czy para jest chrześcijaninem, wyznawcą hinduizmu, sikhem, buddystą, ateistą czy innej religii, małżeństwo jest godne czci w oczach Boga (Hebrajczyków 13.4). Dopóki małżeństwo jest zawierane między mężczyzną i kobietą, jest ono zgodne z Bożym zamysłem. Uczestnictwo w ceremonii jest kwestią wspierania panny młodej i/lub pana młodego; niekoniecznie jest to potwierdzenie akceptacji wobec innej religii.

W niektórych kulturach elementy pogaństwa są częścią ceremonii ślubnej. Na przykład tradycyjne bengalskie wesele obejmuje modlitwy i ofiary składane bożkowi. Jeśli uczestnictwo w weselu wymaga od wierzącego odprawienia pogańskiego rytuału, to powinien on bardziej honorować Boga niż człowieka (Dz. Apostolskie 5.29). Jednak w większości przypadków chrześcijanin może po prostu uczestniczyć w weselu i nie brać udziału w składaniu ofiar fałszywym bóstwom. Istnieje również możliwość, że inni zinterpretują obecność chrześcijanina jako "aprobatę" dla tego, co się dzieje. Ponownie, jest to sytuacja, która wymaga modlitwy i roztropnego rozeznania.

Modlitwa Jezusa w Ew. Jana 17.15-18 zawiera zasadę, która może być pomocna: "Modlę się nie o to, abyś ich zabrał ze świata, ale abyś ich ustrzegł od złego. Nie są ze świata, jak i Ja nie jestem z niego. Uświęć ich przez prawdę; Twoje słowo jest prawdą. Jak Ty mnie posłałeś na świat, tak i ja ich na świat posyłam". Chrześcijanie są na świecie, posłani przez samego Jezusa, ale nie jesteśmy ze świata. Jesteśmy strumieniem światła w ciemnym miejscu (Ew. Mateusza 5.16). Celem nie jest całkowite oddzielenie się od ludzi i wydarzeń danej kultury, ale aby być zachowanym od zła.

Przyjaźnie, które zawieramy z osobami wyznającymi inną religię, mogą zasiać nasiona, które ktoś inny może podlać, a Bóg może później doprowadzić do owoców (1 Koryntian 3.6). Być poproszonym o wzięcie udziału w weselu to zaszczyt i przywilej. Powinniśmy wykorzystywać wszystko, co nas spotyka, by przynosić chwałę Panu.EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy chrześcijanie powinni uczestniczyć w ślubach osób innych religii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries