settings icon
share icon
Pytanie

Czym powinien różnić się ślub chrześcijański od niechrześcijańskiego?

Odpowiedź


Podstawową różnicą pomiędzy ślubem chrześcijańskim a niechrześcijańskim jest Chrystus. Chrześcijanie, którzy się pobierają składają przyrzeczenie Chrystusowi, sobie wzajemnie, i oczywiście wszystkim osobom, które przyszły na ślub. W ślubie niechrześcijańskim para- a szczególnie- panna młoda jest kluczową postacią uroczystości. W ślubie chrześcijańskim, najważniejszą postacią jest Chrystus.

Para chrześcijańska, która szczerze pragnie wywyższać Chrystusa w swoim małżeństwie, powinna rozpocząć od duszpasterstwa przedmałżeńskiego opartego na naukach Biblii prowadzonych np. przez swojego pastora. Podczas takich nauk przedmałżeńskich omawiane są role: męża i żony w małżeństwie, w odniesieniu do nich samych oraz ich przyszłych dzieci (Efezjan 5.22-6.4; Kolosan 3.18-21). Ślub jest zapewnieniem złożonym przed Bogiem, przyjaciółmi i rodziną, że pragnieniem pary jest żyć zgodnie z Bożym planem dla rodziny.

Ceremonia zaślubin powinna również odzwierciedlać oddanie pary w przynoszeniu chwały Jezusowi Chrystusowi. Każda część nabożeństwa, od części muzycznej po składanie przysięgi, powinna odzwierciedlać to zaangażowanie. Muzyka powinna być pełna czci i uwielbienia dla Chrystusa, a nie światowa i pełna nonszalancji. Przysięgi powinny być powierzane z pełnym zrozumieniem przez parę słów, które wypowiadają sobie wzajemnie potwierdzając ich życiowe zaangażowanie ze świadomością, że to co sobie obiecują jest przyrzeczeniem złożonym Bogu.

Para chrześcijańska powinna ostrożnie wybrać swoich świadków, mając na uwadze ich zaangażowanie (oddanie) Chrystusowi. Druhny i druhowie nie są jedynie osobami, których obecność ozdabia ceremonię. Ich obecność zaświadcza o prawdziwości postanowienia pary, oraz ich wsparciu, poświęcenia pary by wielbić Chrystusa w swoim małżeństwie. Poza tym, strój pana młodego jak i sukienka panny młodej, powinny być skromne i stosowne do tego, by stanąć przed Bogiem. Nie ma tutaj miejsca na frywolny ubiór, ponieważ strój ma odzwierciedlać to, że jest to ceremonia, w której Chrystus jest uwielbiony.

Gdy po ceremonii zaślubin jest przyjęcie weselne, to ono również powinno przynosić chwałę Chrystusowi. Mimo, iż niewierzący członkowie rodziny są często obecni na ślubie chrześcijańskim i przyjęciu weselnym, to podawanie alkoholu na chrześcijańskim przyjęciu weselnym wysyła zły sygnał dla niewierzących, przesłanie, które tak naprawdę mówi, że nie ma większej różnicy pomiędzy tymi, którzy zwiastują Chrystusa jako swojego Pana a tymi, którzy tego nie czynią. Nawet jeśli wierzący, który planuje ślub nie postrzega obecności alkoholu jako czegoś niewłaściwego i ma tego pełną świadomość, to inni chrześcijanie mogą poczuć się obrażeni tym, że alkohol jest obecny, a nie powinniśmy używać naszej wolności do tego, by kogoś zgorszyć.

Para, której ślub jest ceremonią uwielbienia Chrystusa będzie pamiętała piękno i powagę tego wydarzenia przez całe życie, co stanie się również wspaniałym początkiem ich wspólnego życia.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym powinien różnić się ślub chrześcijański od niechrześcijańskiego?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries