settings icon
share icon
Pytanie

Co to oznacza, że ubieram się skromnie?

Odpowiedź


W opisie sposobu ubierania się odpowiedniego dla kobiet w kościele, apostoł Paweł naucza, że "kobiety powinny mieć ubiór przyzwoity, występować skromnie i powściągliwie", a potem dalej porównuje nieskromny ubiór z dobrymi uczynkami, które powinny być potwierdzeniem dla prawdziwych wyznawców Boga (1 Tymoteusza 2.9-10). Skromność w naszym ubiorze nie odnosi się jedynie do wyjść do kościoła, ale powinna być standardem dla wszystkich chrześcijan w każdym czasie. Kluczem w zrozumieniu tego, co potwierdza skromność w ubiorze jest zbadanie postawy i intencji serca. Ci, których serca są poddane Bogu, dołożą wszelkich starań, aby ubierać się skromnie, przyzwoicie i właściwie. Ci, których serca nastawione są na siebie samego, będą ubierać się w taki sposób, aby przyciągać uwagę innych, wykazując niewielką świadomość lub w ogóle brak świadomości co do konsekwencji jakie wywoła takie postępowanie.

Boża kobieta zabiega o to, by czynić wszystko zgodnie z Bożą perspektywą. Ona wie, że Bóg chce aby jego lud miał staranie o jego chwałę oraz stan duchowy pozostałych braci i sióstr w Chrystusie. Jeśli kobieta wyznaje, że jest chrześcijanką, a mimo to ubiera się w sposób, który przede wszystkim przyciąga uwagę do jej ciała, to jest słabym świadkiem tego, który wykupił jej duszę umierając za nią na krzyżu. Zapomina bowiem, że jej ciało zostało wykupione przez Chrystusa, a teraz jest świątynią Ducha Świętego (1 Koryntian 6.19-20). Tak naprawdę mówi światu, że dostrzega swoją wartość jedynie w swojej fizyczności, a jej atrakcyjność dla innych zależy od tego jak wiele odsłoni swojego ciała dla innych. Poza tym, ubierając się nieskromnie, wystawiając swoje ciało na rozbudzanie męskiej pożądliwości, doprowadza swoich braci w Chrystusie do grzechu, co Bóg potępia (Ew. Mateusza 5.27-29). Ks. Przypowieści Salomona 7.10 wspomina o podstępnej kobiecie "w stroju nierządnicy". W tym fragmencie widzimy opis kogoś, kogo zamiary serca są odzwierciedlone w sposobie ubioru.

Pismo naucza, że kobieta ma się ubierać przyzwoicie, ale co to właściwie oznacza we współczesnym świecie? Czy kobieta ma być zakryta od głów do stóp? Istnieją kulty i religie w świecie, które wymagają takiej postawy od kobiet. Czy jest to jednak biblijny styl skromności? I znowu musimy powrócić do kwestii postawy naszego serca. Jeśli serce kobiety skierowane jest na bogobojność, to będzie się ubierać w sposób, który nie będzie ani prowokacyjny ani zbyt frywolny w miejscu publicznym; ubranie które nie będzie odzwierciedlało jej negatywnego nastawienia do jej osobistego świadectwa jako dziecka Bożego. Nawet jeśli wszyscy inny ubierają się nieskromnie, ona odrzuca pokusę bycia jak cała reszta. Ona wie, że ten rodzaj ubioru zaprojektowany jest w taki sposób, aby przyciągać uwagę innych do jej ciała i pobudzać męskie pożądanie, ale jest dostatecznie mądra by wiedzieć, że taki rodzaj zainteresowania jest dla niej uwłaczający. Kwestia pobudzania mężczyzn do grzechu przeciwko Bogu z powodu jej stroju jest dla niej odrażająca, ponieważ dąży do tego by kochać i uwielbiać Boga, i pragnie aby inni też tak czynili. Skromność ubioru odsłania skromność i bogobojność jej serca, postawy jakie powinny być pragnieniem wszystkich kobiet, które chcą żyć w taki sposób by podobać się Bogu i go wywyższać.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to oznacza, że ubieram się skromnie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries