settings icon
share icon
Pytanie

O jakich siedmiu trąbach wspomina Ks. Objawienia?

Odpowiedź


Siedem trąb opisanych jest w Ks. Objawienia 8.6- 9.19 oraz 11.15- 19. Siedem trąb zawiera się w sądzie siedmiu pieczęci, w tym że siódma pieczęć wzywa anioły, które wydają odgłos trąb (Ks. Objawienia 8.1-5). Sądy przeprowadzane przez siedem trąb odbędą się podczas okresu ucisku w dniach ostatecznych.

Pierwsza trąba. Gdy pierwszy anioł gra na swojej trąbie, świat doświadcza "gradu i ognia przemieszanego z krwią" (Ks. Objawienia 8.7). Jedna trzecia światowych drzew zostaje spalona, a cała trawa jest pochłonięta. Sąd ten niesie pewne podobieństwo do siódmej plagi w Egipcie (zobacz 2 Ks. Mojżeszową 9.23- 24).

Druga trąba. W niebie, drugi anioł gra na trąbie. W rezultacie czego "coś jakby wielka góra ziejąca ogniem zostało wrzucone do morza; a jedna trzecia morza zamieniła się w krew" (Ks. Objawienia 8.8). Jedna trzecia morza zmienia się w krew, jedna trzecia statków tonie i jedna trzecia życia oceanicznego obumiera (Ks. Objawienia 8.9). Sąd ten jest podobny w pewnym sensie do pierwszej plagi w Egipcie (zobacz 2 Ks. Mojżeszową 7.20-21).

Trzecia trąba. Trzecia trąba sądu jest podobna do drugiej, z wyjątkiem tego, że wpływa na światowe słodkie wody, jeziora i rzeki zamiast na oceany. Dokładnie "spadła z nieba wielka gwiazda płonąca jak pochodnia, i upadła na trzecią część rzek i na źródła wód" (Ks. Objawienia 8.10). Gwiazda ta nazwana jest Piołunem i wielu ludzi zginie (Ks. Objawienia 8.11). W świecie botaniki, Bylica piołun (Artemisia absinthium) jest rośliną znaną ze swojej ekstremalnej goryczy i właściwości trujących.

Czwarta trąba. Czwarta trąba z siedmiu trąb przynosi zmianę w niebie. "I zatrąbił czwarty anioł; i ugodzona została jedna trzecia słońca, i jedna trzecia księżyca, i jedna trzecia gwiazd, tak iż jedna trzecia ich część zaćmiła się i dzień przez jedną trzecią część swoją nie jaśniał; podobnie i noc" (Ks. Objawienia 8.12).

Po sądzie czwartej trąby, Jan podaje szczególne ostrzeżenie, które pochodzi od orła przelatującego środkiem nieba. Ten orzeł wykrzykuje donośnym głosem, "Biada, biada, biada mieszkańcom ziemi, gdy rozlegną się pozostałe głosy trąb trzech aniołów, którzy jeszcze mają trąbić" (Ks. Objawienia 8.13). Z tego powodu, piąta, szósta i siódma trąba są określone jako "trzy biady."

Piąta trąba. Piąta trąba (i pierwsza biada) skutkuje w przerażającej pladze "demonicznej szarańczy", która atakuje i torturuje niezbawionych przez pięć miesięcy (Ks. Objawienia 9.1-11). Plaga rozpoczyna się upadkiem "gwiazdy" z nieba. Ta gwiazda jest najprawdopodobniej upadłym aniołem i otrzymuje "klucz od studni Czeluści" (Ks. Objawienia 9.1; tłum. Biblia Tysiąclecia). Otwiera Czeluść, uwalniając hordę "szarańczy" z "mocą, jaką mają ziemskie skorpiony" (Ks. Objawienia 9.3). Szarańcza nie dotyka życia roślinnego ziemi; raczej uderza bezpośrednio w "ludzi, którzy nie mają pieczęci Boga na czołach" (Ks. Objawienia 9.4). Przez pięć miesięcy, szarańcza, dręczy ludzi, których agonia jest tak wielka, że będą chcieli umrzeć "ale śmierć od nich ucieknie" (Ks. Objawienia 9.6). Szarańcza nie może nikogo zabić, jedynie torturować.

Ta demoniczna szarańcza ma "króla", którym jest anioł Czeluści (Ks. Objawienia 9.11; tłum. Biblia Tysiąclecia). W języku hebrajskim jego imię brzmi Abaddon, a w greckim to Apollon, oznaczającego "Niszczyciela." Sama szarańcza jest opisana w nietypowych terminach: podobne są do "koni gotowych do boju" (Ks. Objawienia 9.7). Mają włosy "jak włosy kobiece" i zęby "były jak u lwów" (Ks. Objawienia 9.8). Mają coś w rodzaju żelaznego pancerza, a ich skrzydła szumią niczym "turkot wozów wojennych i wiele koni pędzących do boju" (Ks. Objawienia 9.9). Podobnie jak skorpiony, mają żądła w swoich ogonach (Ks. Objawienia 9.10). Opis ten wzbudził wiele odmiennych interpretacji: czy to wizja helikopterów, barbarzyńskich wojowników, satanistycznej, uzbrojonej armii czy rzeczywistych stworzeń z dna piekła? Nie będziemy wiedzieli na pewno aż do czasu, gdy się to wydarzy.

Szósta trąba. Szósta trąba (i druga biada) wiąże się z innym, demonicznym atakiem hordy (Ks. Objawienia 9.12-21). Jak tylko szósta trąba zabrzmi, głos z ołtarza Bożego woła o uwolnienie "czterech aniołów, związanych nad wielką rzeką, Eufratem!" (Ks. Objawienia 9.14). Tych czterech aniołów było trzymanych w niewoli tylko dla tego celu: aby przynieść zniszczenie w czasie ucisku (Ks. Objawienia 9.15). Tych czterech upadłych aniołów poprowadzi ponadnaturalną kawalerię tysiąca nad tysiącami, aby zabić jedną trzecią ludzkości (Ks. Objawienia 9.16). Jeźdźcy mieli pancerze "czerwone jak ogień, granatowe jak hiacynt, żółte jak siarka" (Ks. Objawienia 9.17). Ich konie miały łby "jak łby lwów, a z pysków ich wychodziły ogień i dym, i siarka", a "ogony ich bowiem są podobne do wężów: (Ks. Objawienia 9.18-19). Mają moc zabijać pyskami i ogonami.

Pomimo powagi i horroru tych plag, ci którzy przeżyją na ziemi nadal odmówią pokuty. Będą trwali w swoim cudzołóstwie, morderstwach, czarach i ich niemoralności seksualnej oraz złodziejstwie (Ks. Objawienia 9.20-21).

Po szóstym sądzie trąby następuje przerwa. Jan widzi anioła zstępującego z nieba z małym zwojem w swoim ręku. Zapowiedziany zostaje "siódmy anioł [który] się odezwie i zacznie trąbić" (Ks. Objawienia 10.7), a Jan ma więcej prorokować (Ks. Objawienia 10.11). Następnie pojawia się opis dwóch świadków, którzy będą głosić w Jerozolimie i dokonywać cudów zanim zostaną zamordowani. Bóg wówczas przywróci ich do życia i zabierze ich do nieba (Ks. Objawienia 11.1-13).

Siódma trąba. Siódma trąba (i trzecia biada) zagrzmiała i w niebie powstały donośne głosy mówiące: "Nastało nad światem królowanie Pana naszego i Jego Pomazańca i będzie królować na wieki wieków!" (Ks. Objawienia 11.15; tłum. Biblia Tysiąclecia). Dwudziestu czterech starców mówi, "nastał czas sądu [...] oraz wytracenia tych, którzy niszczą ziemię" (Ks. Objawienia 11.18). Oczywiście, Bóg zakończy wszystkie rzeczy raz na zawsze dla wszystkich. Na dźwięk siódmej trąby, świątynia Boża otwiera się w niebie i ukazuje się "Skrzynia Przymierza jego w świątyni jego; i zaczęło się błyskać i głośno grzmieć, i przyszło trzęsienie ziemi, i spadł wielki grad" (Ks. Objawienia 11.19).

Tak kończy się sąd siedmiu trąb. Wszystko jest przygotowane do nadejścia siedmiu aniołów z siedmioma czaszami gniewu Bożego. Ci aniołowie stoją wewnątrz otwartej teraz świątyni, gotowi wystąpić naprzód i sprowadzić na ziemię ostateczne sądy (Ks. Objawienia 15).

EnglishPowrót na polską stronę główną

O jakich siedmiu trąbach wspomina Ks. Objawienia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries