settings icon
share icon
Pytanie

Dlaczego potrzebujemy spać? Dlaczego Bóg stworzył nas z potrzebą spania?

Odpowiedź


Skoro Bóg wszystko stworzył, On również wbudował w nas potrzebę snu. Pierwsza biblijna wzmianka o śnie znajduje się w 1 Ks. Mojżeszowej 2.21, gdy Bóg zsyła na Adama głęboki sen i formuje Ewę z jednego jego żebra. Bóg wbudował koncepcję odpoczynku w swoje stworzenie (1 Ks. Mojżeszowa 2.2). Ustanowił wzór regularnego odpoczynku, gdy wydzielił dzień sabatu dla ludu żydowskiego (2 Ks. Mojżeszowa 31.16; 3 Ks. Mojżeszowa 23.3).

Biblia mówi o śnie zarówno w pozytywnym jak i negatywnym aspekcie. Sen jest czasami przedstawiany jako dar od Boga we fragmentach takich jak Ks. Przyp. Salomona 3.24 oraz Psalm 4.8. Wiemy, że spanie jest elementem życia zdrowej osoby, Jezus musiał spać podobnie jak i my (Ew. Łukasza 8.23; Ew. Marka 1.35). Niekiedy Bóg przemawiał do ludzi w snach i wizjach, podczas snu (1 Ks. Mojżeszowa 20.3; 31.24; 1 Ks. Królewska 3.5; Ks. Daniela 7.1). Jednak sen, podobnie jak inne Boże dary może być nadużywany. Wersety takie jak Przyp. Salomona 6.9; 19.15; 20.13 oraz 24.33 symbolizują sen jako lenistwo.

Teorie obfitują, zarówno naukowe jak i fantastyczne, na temat tego dlaczego śpimy. Badania ukazujące zmiany zachowania, które pojawiają się gdy pozbawieni jesteśmy snu, ale nauka nie potrafi odpowiedzieć na pytanie "dlaczego?" Jednym z możliwych wyjaśnień naszej potrzeby spania jest to, że spanie przypomina nam, że jesteśmy stworzeniami, a nie Stworzycielem. Nasze ciała fizyczne muszą stale być uzupełnione jedzeniem, wodą, tlenem i snem, aby nadal poprawnie funkcjonowały. Spełnianie tych potrzeb zajmuje wiele naszego czasu i energii. Stale potrzebujemy przypominania o naszych ograniczeniach i o tym, że całkowicie zależymy od Boga w naszym istnieniu. Potrzeba fizyczna jest takim przypomnieniem.

Sen pozwala również naszym umysłom odpoczywać, abyśmy mogli bardziej skupić się w czasie naszych godzin codziennej aktywności. Nasze umysły są podobne do naszych komputerów z pojemnością przechowywania, pamięcią i niewykorzystanym potencjałem. Ale również działają nieprawidłowo, jeśli nie są odpowiednio pielęgnowane. Tak jak komputer musi być regularnie uruchamiany, gdy jest przeciążony, nasze mózgi muszą być ponownie uruchamiane przez spokojny sen. Pismo Święte często odnosi się do spotykania Boga o poranku (Ks. Izajasza 50.4; 2 Ks. Mojżeszowa 34.2; Psalm 5.3). Bóg również nam obiecuje, że Jego łaski będą nowe każdego dnia (Treny 3.23), wskazując, że po wieczornym odpoczynku potrzebujemy zawołać do Niego po siłę na dany dzień.

Dobry wieczorny sen jest często opisany jako dar od Boga (3 Ks. Mojżeszowa 26.6; Psalm 4.8), podczas gdy kręcenie się na łóżku jest utożsamiane z wyrzutami sumienia lub lękiem (Psalm 6.6; 77.4). Bez względu na Boży powód stworzenia w nas potrzeby snu, możemy mu podziękować, że zaspokaja On każdą potrzebę jaką mamy (Filipian 4.19). On stworzył nas z potrzebami i ograniczeniami, abyśmy stale przypominali sobie jak bardzo Go potrzebujemy. Te przypomnienia sprawiają, że jesteśmy wdzięczni i pokorni, dwie cechy, które są wymagane zanim możemy żyć w obecności Boga (Jakuba 4.6; Psalm 95.2).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Dlaczego potrzebujemy spać? Dlaczego Bóg stworzył nas z potrzebą spania?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries