settings icon
share icon
Pytanie

Co oznacza słowo selah?

Odpowiedź


Słowo selah występuje w dwóch księgach Biblii, ale najbardziej rozpowszechnione jest w Psalmach, gdzie pojawia się 71 razy. Pojawia się również trzy razy w trzecim rozdziale proroka mniejszego Habakuka.

Istnieje wiele wątpliwości co do znaczenia słowa selah. Większość wersji Biblii nie próbuje tłumaczyć słowa selah, ale po prostu transliteruje je bezpośrednio z hebrajskiego. Septuaginta przetłumaczyła to słowo jako "daplasma" ("podział"). Naukowcy biblijni o dobrych intencjach nie zgadzają się co do definicji słowa selah i jego źródłosłowu, ale ponieważ Bóg zarządził, aby było ono zawarte w Jego Słowie, powinniśmy podjąć wysiłek, aby dowiedzieć się, najlepiej jak potrafimy, jakie jest jego znaczenie.

Jednym z możliwych hebrajskich słów związanych z selah jest calah, co oznacza "zawiesić" lub "zmierzyć lub zważyć na wadze". Odnosząc się do mądrości, Hiob mówi: "Topaz z Etiopii nie może się z nią równać, ani nie będzie ceniony z czystym złotem" (Hi 28:19). Słowo przetłumaczone jako "ceniony" w tym wersecie to hebrajskie calah. Hiob mówi tutaj, że mądrość jest nieporównywalna nawet z klejnotami, a gdy zważy się ją z mądrością, najwspanialsze klejnoty nie dorównają jej wartości.

Uważa się również, że Selah pochodzi od dwóch hebrajskich słów: s_lah, "chwalić"; i s_lal, "podnosić". Inny komentator uważa, że pochodzi ono od salah, "pauza". Od salah pochodzi przekonanie, że selah jest zapisem muzycznym oznaczającym odpoczynek dla śpiewaków i/lub instrumentalistów, którzy wykonywali psalmy. Jeśli to prawda, to za każdym razem, gdy selah pojawia się w psalmie, muzycy robili pauzę, być może po to, by wziąć oddech, zaśpiewać a cappella lub pozwolić grać amym instrumentom. Być może zatrzymywali się, by wychwalać Tego, o którym mówiła pieśń, być może nawet podnosząc ręce w uwielbieniu. Ta teoria obejmowałaby wszystkie te znaczenia - "chwalić", "podnieść" i "zatrzymać się". Kiedy weźmiemy pod uwagę trzy wersety z Księgi Habakuka, zobaczymy również, jak selah może oznaczać "zatrzymać się i chwalić". Modlitwa Habakuka w rozdziale 3 inspiruje czytelnika do zatrzymania się i wychwalania Boga za Jego miłosierdzie, moc, podtrzymującą łaskę i wystarczalność.

Być może najlepszym sposobem myślenia o selah jest połączenie wszystkich tych znaczeń. Amplified Bible dodaje "zatrzymaj się i spokojnie o tym pomyśl" do każdego wersetu, w którym pojawia się selah. Kiedy widzimy słowo selah w psalmie lub w Habakuka 3, powinniśmy zatrzymać się, aby dokładnie rozważyć znaczenie tego, co właśnie przeczytaliśmy lub usłyszeliśmy, podnosząc nasze serca w uwielbieniu dla Boga za Jego wielkie prawdy. "Niechaj cała ziemia korzy się przed tobą, Niech śpiewa i opiewa imię twoje! Sela." (Psalm 66:4).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co oznacza słowo selah?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries