settings icon
share icon
Pytanie

Czy Bóg dopuszcza, aby mąż i żona uprawiali seks, gdy żona miesiączkuje/ma okres?

Odpowiedź


3 Ks. Mojżeszowa 15.19 (tłum. Biblia Tysiąclecia) mówi, "Jeżeli kobieta ma upławy, to jest krwawienie miesięczne ze swojego ciała, to pozostanie siedem dni w swojej nieczystości. Każdy, kto jej dotknie, będzie nieczysty aż do wieczora." Podobnie 3 Ks. Mojżeszowa 15.24 (tłum. Biblia Tysiąclecia) mówi, "Jeżeli jaki mężczyzna obcuje z nią wtedy, to jej nieczystość udzieli się jemu i będzie nieczysty siedem dni. Każde łóżko, na którym się położy, będzie nieczyste." Na koniec 3 Ks. Mojżeszowa 20.18 (tłum. Biblia Tysiąclecia) stwierdza, "Jeżeli kto obcuje cieleśnie z kobietą mającą miesięczne krwawienie i odsłoni jej nagość, obnaża źródło jej krwi, a ona też odsłoni źródło swojej krwi, to oboje będą wyłączeni spośród swojego ludu." Z powodu tych wersetów niektórzy uważają, że małżeństwo nie powinno uprawiać seksu, gdy żona ma miesiączkę.

Problem z tym poglądem polega na tym, że gdyby Pismo Święte było konsekwentnie stosowane, zakazane byłoby nawet dotykanie kobiety, która ma miesiączkę. Dalej, zgodnie z 3 Ks. Mojżeszowej 15.20-23 nawet dotykanie czegoś co ta kobieta dotykała byłoby zakazane. Czy te prawa mają dzisiaj zastosowanie do nas? Nie, nie mają zastosowania. Dlaczego? Ważne jest, aby pamiętać cel praw Starego Testamentu donośnie krwi. W systemie ofiarniczym, krew była święta (3 Ks. Mojżeszowa 17.11). Kobieca "nieczystość" podczas jej miesiączki miała symboliczną wartość znajdującą się we krwi. W efekcie, kontakt z kobietą, która miała miesiączkę było zabronione.

Chrześcijanie nie podlegają dzisiaj ceremonialnemu prawu Starego Testamentu (Rzymian 10.4; Galacjan 3.24-26; Efezjan 2.15). Nie ma juz systemu ofiarnego. Krwawa ofiara Jezusa spłaciła karę za grzechy raz na zawsze. Prawa ceremonialne z 3 Ks. Mojżeszowej nie maja dzisiaj zastosowania. Nie ma biblijnego powodu dla którego małżeństwo nie może uprawiać seksu podczas miesiączki żony. Niektórzy lekarze nie polecają tego z medycznego punktu widzenia, ale nie ma udowodnionego "niebezpieczeństwa" współżycia seksualnego podczas kobiecej miesiączki. Kobiety zazwyczaj nie mają pragnienia odbywania stosunków seksualnych podczas swojej miesiączki, a to jest zupełnie inna kwestia. Zasadniczo, sprawa ta powinna być decyzją męża i żonę w duchu "wzajemnej zgody" jak opisuje 1 Koryntian 7.5.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy Bóg dopuszcza, aby mąż i żona uprawiali seks, gdy żona miesiączkuje/ma okres?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries