settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia na temat seksu w małżeństwie?

Odpowiedź


Seks został stworzony dla wyjątkowego doświadczenia połączenia męża i żony razem w to, co Biblia nazywa jednością "jednego ciała" (Ew. Mateusza 19.6). Skoro Bóg wynalazł seks, ustanawia parametry jego stosowania i ukazuje je w wyraźny sposób w całym Piśmie Świętym (Hebrajczyków 13.4; 1 Koryntian 6.18). Seks został zamierzony dla małżeństwa. Kropka. Każdy seks poza tymi granicami jest grzechem. I pomimo tego co współczesna kultura chce, abyśmy wierzyli, seks małżeński jest aktem pomiędzy jednym mężczyzną i jedną kobietą, a nie dwoma mężczyznami czy dwoma kobietami. Prosta biologia jasno to pokazuje, że ciało mężczyzny i kobiety były zaplanowane, aby do siebie pasowały w sposób, w jaki fizjologia ciał tej samej płci nie może pasować. Bóg wie co czyni. Zatem zbadajmy to, co mówi Biblia o seksie małżeńskim.

Po pierwsze, seks małżeński ma być spełnieniem zobowiązania życiowego zawartego pomiędzy dwojgiem ludzi. W czasach starożytnych i w kilku różnych kulturach, obchody ślubne często obejmowały "ceremonię łóżkową", podczas której państwo młodzi schodzili do sypialni, aby skonsumować zawarte właśnie małżeństwo. Wracali po tym na przyjęcie do dalszego świętowania, a świętowanie z przyjaciółmi i rodziną trwało dalej. Małżeństwo nie było uznawane za spełnione do momentu w którym pan młody i panna młoda nie doświadczyli intymności seksualnej. Choć według naszych współczesnych standardów może się to wydawać nieco bezsensowne, ilustruje wartość, jaką wiele kultur tradycyjnie przywiązuje do dziewictwa i seksu małżeńskiego.

Ponieważ pociąg seksualny jest tak silny, Biblia zachęca małżeństwa by unikały seksualnej niemoralności (1 Koryntian 7.1-2). Seks małżeński ma być wzajemny i częsty, aby mąż i żona nie byli kuszeni do cudzołóstwa (1 Koryntian 7.5). Biblia podaje szczegółowe wskazówki na temat małżeństwa, seksualności i rozwodu w 1 Koryntian w rozdziale 7. Ciała męża i żony należą do siebie wzajemnie. Wersety 3-4 mówią, "Mąż niech oddaje powinność żonie, podobnie też żona mężowi. Żona nie rozporządza własnym ciałem, lecz jej mąż; podobnie też i mąż nie rozporządza własnym ciałem, ale żona." To oddanie ciała temu, do którego jesteśmy zobowiązani, powinno wyeliminować wszelkie pozamałżeńskie związki. Kiedy rozumiemy, że nasze ciała nie należą do nas, że zostały oddane współmałżonkowi, możemy zamknąć się na każdą myśl pożyczenia naszych ciał komuś innemu.

Małżeństwo było zamierzone przez Boga jako obraz relacji przymierza jaką chce mieć z nami (2 Koryntian 11.2). Bóg kładzie duży nacisk na ludzką seksualność, ponieważ seks małżeński jest najważniejszą relacją intymną jaka może istnieć pomiędzy dwojgiem ludzi. To jest również obraz intymności jaką Bóg stworzył nam, abyśmy cieszyli się z Nim. Seks małżeński, jest oddaniem ciała a w naszej duchowej relacji z Bogiem, mamy prezentować nasze ciała jako żywe ofiary (Rzymian 12.1-2). Akt seksualny jest spełnieniem przymierza zawartego pomiędzy mężczyzną a kobietą. Przymierza zawsze były wypełniane wraz z przelaniem krwi (2 Ks. Mojżeszowa 24.8), i zazwyczaj krew jest przelana, wraz z utratą dziewictwa. Gdy Bóg zawarł swoje przymierze z nami, krew Chrystusa była przelana (Hebrajczyków 13.20). Seks małżeński jest czymś więcej niż prokreacją i bezpiecznym ujściem dla naszych popędów seksualnych. Akt ten jest święty w oczach Boga, bo reprezentuje czystą intymność dusz jaką chce z nami dzielić. Angażowanie się w seks jako przypadkową czynność jest odarciem go z prawdziwego znaczenia.

Seks małżeński jest jedynym wyrazem seksualnym zaakceptowanym przez naszego Stworzyciela. Powinien być traktowany jako uświęcony dar, którym cieszy się mąż i żona. Powinniśmy strzec nasze serca i oczy od wszelkich zewnętrznych pokus, które próbują znieważyć lub ukraść intymność seksualną. Pornografia, stosunki pozamałżeńskie, rozwód i rozwiązłość wszystkie te rzeczy okradają nas z piękna i wartości jaką Bóg wplótł w akt seksualny. Nie możemy doświadczyć całej seksualności zaprojektowanej przez Boga, jeśli nie zachowamy wszystkich czynności seksualnych jedynie dla swojego małżeństwa.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia na temat seksu w małżeństwie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries