settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest sadyzm? Kto to jest sadysta?

Odpowiedź


Sadysta to osoba, która lubi zadawać ból i cierpienie innym ludziom; sadyzm jest aktem celowego zadawania cierpienia innym dla rozrywki lub przyjemności. Eponimem terminu sadyzm jest XVIII-wieczny francuski szlachcic, markiz de Sade, którego pisma słynęły z nadmiernie brutalnej, okrutnej, bluźnierczej i poniżającej seksualności. Z biegiem czasu definicja sadyzmu stała się bardziej ogólna, a współczesne odniesienia do sadystów i sadyzmu zwykle pojawiają się bez sugerowania seksualności. Terminy te są często stosowane w przesadny sposób do osób lub sytuacji, do których te etykiety nie pasują. Obecnie określenie kogoś mianem sadysty zazwyczaj oznacza, że osoba ta beztrosko zadaje innym cierpienie.

Historycznie termin sadyzm odnosił się do szczególnego stanu psychicznego, w którym dana osoba czerpie erotyczną przyjemność z zadawania bólu innym. Definicja ta odnosi się do zamiłowania de Sade'a do brutalnej seksualności i celowego zła. Uzupełniający termin, masochizm, oznacza związek między otrzymywaniem przemocy a satysfakcją seksualną. Połączenie tych terminów, sadomasochizm, odnosi się do praktyki tych, którzy szukają ekstremalnych form przemocy osobistej dla przyjemności.

W bestsellerowej powieści Fifty Shades of Grey z 2011 roku głównym bohaterem jest sadysta. Powieść była reklamowana jako romantyczna historia dla kobiet, choć jej bohaterka jest masochistką, która pozwala się kontrolować dominującemu, silnemu mężczyźnie. Autorka przedstawia relację głównych bohaterów, choć patologiczną, jako coś zbliżonego do miłości - a przynajmniej coś przyjemnego i pożądanego. Efektem powieści, jej kontynuacji i filmów jest normalizacja grzechu sadyzmu i złagodzenie jego społecznego piętna.

W Biblii nie ma miejsca na jakąkolwiek formę sadyzmu. Biblia wyraźnie wzywa nas do wzajemnej miłości (J 13:34) i definiuje miłość za pomocą takich terminów jak cierpliwość i uprzejmość (1 Kor 13:4). Miłość nie ma nic wspólnego z szukaniem osobistej przyjemności lub zadawaniem bólu innym. Z definicji wszystkie formy sadyzmu są skoncentrowane na sobie i obejmują działania, które powodują ból, cierpienie lub nieszczęście innych. Jest to całkowicie sprzeczne z charakterem Boga i instrukcjami zawartymi w Piśmie Świętym.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest sadyzm? Kto to jest sadysta?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries