settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest ruch New Age?

Odpowiedź


Wyrażenie New Age zaczęło funkcjonować w latach 70-tych i 80-tych. Nazwa została wypromowana w Dzienniku New Age i w książce Marka Satina Polityka New Age. Bestseller Marilyn Ferguson Konspiracja Wodnika był pierwszą prezentacją idei społecznych i filozoficznych koncepcji New Age. Książka Ferguson osiągnęła status nieoficjalnej biblii tego ruchu. Russell Chandler, dziennikarz Los Angeles Times, napisał w książce Zrozumieć New Age, "Skoro Ferguson napisała "Biblię" New Age, to Shirley MacLaine jest jego najwyższą kapłanką".

Książka Shirley MacLaine "Out On a Limb" (Wszystko na jedną kartę), relacjonuje jej trudne nawrócenie na wiarę New Age. Książka jest opisem jej podróży i poszukiwań, które zawierają również elementy science fiction takie jak: podróże poza ciałem, kontakt z pozaziemskimi istotami, "wchodzenie w trans" (seanse) oraz "duchowy przewodnik" po niewidzialnym świecie. Druga książka MacLaine "Dancing in the Light" (Tańcząc w świetle) opowiada jej osiągnięcia w świecie jogi, reinkarnacji, mocy kryształów, hinduskiej mantry oraz doświadczenia przeszłego życia wywoływanego dzięki akupunkturze. Jej duchowy przewodnik powiedział jej, że każda osoba jest Bogiem oraz, że osiągnęła "mądrość" i już rozumie, że każda osoba jest nieograniczona. Musisz tylko zdać sobie z tego sprawę. (Chandler, strona 6-2).

Sposób myślenia New Age bierze swoje korzenie we wschodnim mistycyzmie, który owłada umysł. Istnieje przekonanie, że człowiek posiada nowy organ percepcji- trzecie oko, które obdarza duchowym światłem. Człowiek musi dostać się do ego własnej psychiki dzięki ćwiczeniom własnej tożsamości by ignorować informacje z umysłu lub dostrzec to, że umysł rzeczywiście osiąga poziom "kosmicznej świadomości". Wówczas sam umysł może tworzyć rzeczywistość.

Neil Anderson w swojej książce "Walking through the Darkness" (Droga przez ciemność) napisał o ruchu New Age: "Ruch New Age nie wydaje się być religią ale nowym sposobem myślenia i rozumienia rzeczywistości. Jest bardzo atrakcyjny dla naturalnego człowieka rozczarowanego zorganizowaną religijnością i zachodnim racjonalizmem. Człowiek pragnie duchowej rzeczywistości, ale nie chcąc zrezygnować z materializmu, próbuje radzić sobie z moralnymi problemami lub poddaje się jakimś autorytetom" (str. 22 - w wydaniu amerykańskim). Anderson podsumowuje sposób myślenia New Age (strony 22-24) w ten sposób:

(1) To jest monizm. Wiara, że wszystko jest jednym i jedno jest wszystkim. Historia nie mówi o upadku człowieka w grzech i odnowy dzięki bożej, zbawiającej łasce. Raczej ludzie popadli w ignorancje i stopniowe osiąganie oświecenia.

(2) Wszystko jest Bogiem. Skoro wszystko jest jednym, włączając w to Boga, wtedy ta jedność musi zawierać również to, że wszystko jest Bogiem. To jest panteizm- drzewa, ślimaki, książki i ludzie to wszystko jest jednym boskim istnieniem. Bóg osobowy, który objawił samego siebie w Biblii i w Jezusie Chrystusie jest zupełnie odrzucony. Skoro Bóg jest bezosobowy, to zwolennicy New Age nie muszą mu służyć. Bóg to "coś" a nie "ktoś".

(3) Pojawia się zmiana świadomości. Skoro jesteśmy Bogiem, musimy wiedzieć, że jesteśmy Bogiem. Musimy osiągnąć kosmiczną świadomość, oświecenie lub dostroić się do kosmicznej świadomości. Niektórzy osiągnąwszy to oświecenie twierdzą, że są "nowo narodzeni"- to imitacja biblijnego nawrócenia. Istotnym nie jest to czy wierzymy lub medytujemy, ale to w kogo wierzymy i nad czym medytujemy (o czym rozmyślamy). Chrystus jest prawdziwą, osobową, obiektywną rzeczywistością, tak jak powiedział że- On jest drogą, prawdą i życiem i nikt nie przychodzi do Ojca jak tylko przez Niego (Ew. Jana 14,6).

(4) Nauczanie dotyczy kosmicznej ewolucji optymistycznej. Przychodzi Nowa Era (New Age). Nastanie nowy porządek świata, nowy światowy rząd. Myśliciele New Age wierzą, że ostatecznie nastąpi stopniowa unifikacja świadomości świata. To z kolei- nawiązując do Biblii, jest imitacją królestwa którym rządzi sam szatan. Chrystus ma prawdziwe królestwo i pewnego dnia będzie On królował na ziemi napełniając pokojem wszystkich tych, którzy przyjęli Go jako osobistego Zbawiciela i Króla (Ks. Objawienia 5,13).

(5) Wyznawcy New Age tworzą własną rzeczywistość. Wierzą, że mogą tworzyć rzeczywistość dzięki temu w co wierzą i przez zmianę tego w co wierzą mogą zmieniać rzeczywistość. Wszystkie moralne granice zostały usunięte. Nie istnieją wartości absolutne, ponieważ nie ma rozróżnienia pomiędzy dobrem a złem. Nic nie istnieje dopóki ktoś nie powie, że jest to rzeczywistością albo powie, że jest to prawdą. Skoro ograniczony człowiek może tworzyć prawdę, to nasze społeczeństwo ma poważny problem. Bo jeśli nie istnieją zewnętrzne wartości absolutne pochodzące od Boga, wtedy człowiek ostatecznie stanie się przyczyną własnej destrukcji.

(6) Wyznawcy New Age zabiegają o kontakty z królestwem ciemności. Nazywając medium "kanałem" i demona "duchowym przewodnikiem" nie zmienia to rzeczywistości tego kim oni są. To jest królestwo ciemności gdzie szatan jest władcą. Ci, co angażują się w tego rodzaju praktyki kontaktują się ze światem, który jest całkowicie przeciwny Bogu objawionemu w Biblii i w Jezusie Chrystusie, który pokonał szatana (Ew. Mateusza 4,1-11; Kolosan 2,15; Hebrajczyków 2,14-18).

Ruch New Age jest imitacją religii, która odwołuje się do osobistych odczuć, prowadzi wyznawców do przeświadczenia, że sami są Bogiem i mogą poprawiać swoje życie dzięki własnym wysiłkom. Prawda jest taka, że rodzimy się, dorastamy, żyjemy chwilkę na planecie Ziemia i umieramy. Ludzie są istotami ograniczonymi. Nigdy nie staniemy się Bogiem. Potrzebujemy kogoś potężniejszego, kto zapewni nam przebaczenie i życie wieczne. Chwała Bogu za Boga- człowieka, Jezusa Chrystusa. Dzięki swojej śmierci i fizycznemu zmartwychwstaniu, On zwyciężył dla nas to, czego tak desperacko potrzebujemy: przebaczenie od Boga, sens i znaczenie dla naszego życia tutaj na ziemi oraz życie wieczne. Nie przeocz tego kim jest Jezus Chrystus i czego dla ciebie dokonał. Przeczytaj Ewangelię Jana, rozdział 3. Proś Chrystusa, aby stał się twoim Zbawicielem. Twoje życie zostanie przemienione i będziesz wiedział kim jesteś, dlaczego tutaj jesteś i dokąd zmierzasz.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest ruch New Age?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries