settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia o ponownym zawarciu małżeństwa jeśli rozwód nastąpił przed zbawieniem?

Odpowiedź


To jest bardzo trudne, interesujące i wymagające pytanie. Niektórzy powiedzieliby, że skoro wierzący w Chrystusa są "nowym stworzeniem" ze "wszystkim stworzonym nowym" (2 Koryntian 5.17), grzech i konsekwencje rozwodu są usunięte, pozwalając osobie, która się rozwiodła zanim stała się osobą wierzącą, do ponownego małżeństwa. Inni powiedzieliby, że chociaż grzech rozwodu był odkupiony przez Chrystusa, to konsekwencje grzechu nie są, zatem osoba, która się rozwiodła zanim stała się osobą wierzącą nie może ponownie zawrzeć związku małżeńskiego.

To pytanie jeszcze bardziej utrudnia fakt, że istnieją różne poglądy na temat tego, czy chrześcijanie mogą ponownie zawrzeć związek małżeński. Prosimy o zapoznanie się z następującymi artykułami na naszej stronie:

Co Biblia mówi o rozwodzie i powtórnym ożenku?
Jestem rozwiedziony. Czy według Biblii mogę ponownie się ożenić?
Czy powtórne małżeństwo po rozwodzie jest zawsze cudzołóstwem?
Czy przemoc jest wystarczającym powodem do tego by się rozwieść?
Jakie są biblijne podstawy do rozwodu?

Gdy Biblia mówi o małżeństwie, nie mówi tylko do chrześcijan/ wierzących, którzy zawierają związek małżeński. Biblijne zasady dotyczące małżeństwa są uniwersalne. Jeśli niezbawiony mężczyzna i niewierząca kobieta się pobiorą, są tak samo w związku małżeńskim w oczach Boga jak chrześcijanin i chrześcijanka, którzy się pobrali. Nadal są jednym ciałem (1 Ks. Mojżeszowa 2.24). Bóg nadal nienawidzi rozwodu (Ks. Malachiasza 2.16). Bóg ich połączył i nie chce, aby byli rozdzieleni (Ew. Mateusza 19). Chociaż wszystkie nasze grzechy- przeszłe, teraźniejsze i przyszłe- są przebaczone, gdy zostajemy zbawieni, zbawienie nie zmywa wszystkich konsekwencji grzechów, które popełniliśmy zanim zaufaliśmy Chrystusowi lub grzechy, które stale popełniamy. Jezus zapłacił cenę za nasz grzech, ale grzech nadal ma realne i negatywne konsekwencje. Zatem, to nasze przekonanie, że czy to przed czy po zbawieniu, jeśli rozwód był z niebiblijnych powodów, nie ma podstaw do ponownego zawarcia małżeństwa.

Jednak, jak wskazują wymienione powyżej artykuły, wierzymy w klauzulę wyjątku. Jeśli rozwód nastąpił jako skutek braku upamiętania, ciągłego cudzołóstwa, wierzymy, że strona niewinna może ponownie zawrzeć związek małżeński. Odnosi się to również do sytuacji, w której niewinna strona była wierząca lub niewierząca w momencie rozwodu. Zatem, odpowiedź na to pytanie będzie zależne od okoliczności rozwodu. Uważamy, że to, czy rozwód nastąpił przed czy po zbawieniu, nie jest ostatecznym czynnikiem decydującym. Jakikolwiek pogląd przyjmie osoba w tej konkretnej kwestii, ważne jest, aby rozumieć, że zbawienie nie usprawiedliwia nas czy nas nie uwalnia od wszystkich niemądrych i grzesznych decyzji jakie podjęliśmy zanim zaufaliśmy Chrystusowi.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia o ponownym zawarciu małżeństwa jeśli rozwód nastąpił przed zbawieniem?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries