settings icon
share icon
Pytanie

Jakie jest znaczenie rozpusty (rozwiązłości)?

Odpowiedź


Rozpusta to nawykowe i niepohamowane oddawanie się pożądliwości i zmysłowości. W Piśmie Świętym jest kilka miejsc, w których słowo rozpusta jest używane do określenia tego, co dziś nazwalibyśmy "imprezowaniem". Obejmuje ona kilka aspektów bezbożnego życia, w tym między innymi niemoralność seksualną, pijaństwo, prostackie rozmowy i ogólnie niekontrolowane zachowanie.

Przykłady użycia słowa "rozpusta" czy "rozwiązłość" w Biblii obejmują:

- Efezjan 5:18: "I nie upijajcie się winem, które powoduje rozwiązłość, ale bądźcie pełni Ducha".

- 1 Piotra 4:3: "Dość bowiem, że w czasie minionym spełnialiście zachcianki pogańskie oddając się rozpuście, pożądliwości, pijaństwu, biesiadom, pijatykom i bezecnemu bałwochwalstwu".

- Łukasza 15:13, w odniesieniu do stylu życia syna marnotrawnego: "A po niewielu dniach młodszy syn zabrał wszystko i odjechał do dalekiego kraju, i tam roztrwonił swój majątek, prowadząc rozwiązłe życie".

- Rzymian 13:13: "Postępujmy przystojnie jak za dnia, nie w biesiadach i pijaństwach, nie w rozpustach i rozwiązłości, nie w swarach i zazdrości".

List do Rzymian 13:14 kontrastuje rozpustny styl życia z tym, który oddaje cześć Bogu: "ale obleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa i nie czyńcie starania o ciało, by zaspokajać pożądliwości". Idea rozpusty jest zawsze używana w odniesieniu do bezbożnych (Galacjan 5:19). W Piśmie Świętym nie ma żadnego uzasadnienia dla angażowania się chrześcijanina w rozpustę. "Nie miejcie nic wspólnego z bezowocnymi uczynkami ciemności" (Efezjan 5:11). Ci, którzy są napełnieni Duchem, nie będą żyć w rozwiązłości.

Rozpusta obejmuje wszystko to, czego Bóg nienawidzi (Rzymian 1:18) i ostatecznie przynosi zniszczenie (Galacjan 6:8). Chrześcijanin to ten, kto postanowił zaprzeć się samego siebie, codziennie brać swój krzyż i naśladować Chrystusa (Łukasza 9:23). Cielesny styl życia i duchowy styl życia są nie do pogodzenia i dlatego nie mogą współistnieć. Pierwszy List Jana 5:18 mówi: "Wiemy, że każdy, kto narodził się z Boga, nie trwa w grzechu". List do Galacjan 5:23 mówi, że zbawieni od rozpusty wykazują samokontrolę. "A ci, którzy należą do Chrystusa Jezusa, ukrzyżowali ciało z jego namiętnościami i pożądaniami" (werset 24).

Rozpusta jest biegunowym przeciwieństwem pobożności. Charakteryzuje ona tych, którzy nie znają Chrystusa, tych, którzy znajdują się na "szerokiej drodze" prowadzącej do zguby (Mt 7:13). Nikt, kto wybiera rozpustny styl życia, nie może być jednocześnie naśladowcą Chrystusa (Rz 6:1-2; 1 J 2:3; 3:10).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie jest znaczenie rozpusty (rozwiązłości)?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries