settings icon
share icon
Pytanie

Dlaczego uczniowie nie zawsze rozpoznawali Jezusa po Jego zmartwychwstaniu?

Odpowiedź


Biblia nie mówi nam konkretnie, dlaczego naśladowcy Chrystusa nie zawsze rozpoznawali Jezusa po Jego zmartwychwstaniu. W rezultacie niektóre z poniższych informacji są spekulacjami. Mając to na uwadze, istnieje kilka rzeczy, które mogły przyczynić się do tego, że uczniowie nie rozpoznali Jezusa natychmiast, gdy po raz pierwszy ukazał się im po swoim zmartwychwstaniu. Po pierwsze, chociaż Jezus przepowiedział, że zmartwychwstanie trzeciego dnia, uczniowie nie do końca to zrozumieli (Mk 9:32), ponieważ najwyraźniej nie spodziewali się, że zmartwychwstanie. To może tłumaczyć ich zaskoczenie i szok, gdy Go ujrzeli.

Jednym z przypadków, w których Jezus nie został rozpoznany, było przyjście Marii Magdaleny do grobu wczesnym rankiem (J 20:15). Zamiast rozpoznać Jezusa, pomyliła Go z ogrodnikiem. Jedną z rzeczy, o których należy pamiętać, jest to, że nie wiemy, jak daleko Maria znajdowała się od Jezusa, gdy błędnie Go rozpoznała. Być może była po prostu zbyt daleko, by wyraźnie rozpoznać, kim On jest, dopóki do niej nie przemówił. Po drugie, musimy pamiętać, że ponieważ był bardzo wczesny poranek, światło nie było zbyt jasne, co mogło również utrudnić jej wyraźne dostrzeżenie Go. Gdy połączymy to z faktem, że nie spodziewała się zobaczyć Go żywego, łatwo zrozumieć, dlaczego nie rozpoznała Go z daleka, dopóki do niej nie przemówił.

Drugim przypadkiem, w którym Jezus nie został natychmiast rozpoznany, było to, że uczniowie nie rozpoznali Go, gdy łowili ryby (J 21:4). Mogło to być również związane z odległością, w jakiej Jezus mógł się od nich znajdować. Trzecim przykładem jest sytuacja, w której dwaj uczniowie na drodze do Emaus (Łk 24:13-35) nie rozpoznali Jezusa, dopóki nie rozłamał chleba. Jak ci dwaj uczniowie mogli iść, rozmawiać i jeść z Jezusem, nie rozpoznając Go? W tym przypadku wydaje się, że w nadprzyrodzony sposób uniemożliwiono im rozpoznanie Jezusa. Być może Jezus przybrał inny wygląd, aby nie zostać rozpoznanym. Dlaczego Jezus miałby to zrobić? Biblia tego nie wyjaśnia. Być może Jezus "zasłonił" swoją tożsamość, aby dwaj uczniowie mogli naprawdę przemyśleć to, co Jezus mówił, zamiast ślepo przyjmować nauczanie, tak jak prawdopodobnie by to zrobili, gdyby wiedzieli, że to Jezus.

To, co możemy wiedzieć na pewno, to to, że to sam Jezus ukazał się im z powodu wszystkich świadectw tych, którzy widzieli zmartwychwstałego Chrystusa. Ponadto było to świadectwo niezwykłej zmiany, jaka zaszła w życiu uczniów. Bezpośrednio przed i po ukrzyżowaniu jedenastu apostołów ukrywało się w strachu, ale po spędzeniu znacznego czasu ze zmartwychwstałym Chrystusem stali się nieustraszonymi ewangelistami głoszącymi ewangelię odważnie, bez względu na to, jak silna była opozycja. Co więcej, wszyscy w końcu oddali swoje życie w imię ewangelii. Tylko bycie świadkiem zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa może tłumaczyć tak radykalną zmianę.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Dlaczego uczniowie nie zawsze rozpoznawali Jezusa po Jego zmartwychwstaniu?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries