settings icon
share icon
Pytanie

Od której księgi należy rozpocząć czytanie Biblii?

Odpowiedź


Osoby, które rozpoczynają czytanie Biblii powinny mieć świadomość, że nie jest to zwykła książka, jaką można przeczytać od początku do końca. Właściwie jest to biblioteka, kolekcja książek spisanych przez różnych autorów, w wielu językach, przez około 1500 lat. Marcin Luter powiedział, że Biblia jest ‘opowieścią o Jezusie’, ponieważ wszystkie historie i proroctwa wskazują na Niego. Dlatego też, czytanie Biblii należy rozpocząć od ewangelii. Ewangelia Marka jest krótka i łatwa w odbiorze i warto od niej rozpocząć czytanie. Później można by przeczytać Ewangelię Jana, która wskazuje na stwierdzenia Jezusa odnośnie swojej Osoby. Marek opowiada o tym, co uczynił Jezus, a Ewangelia Jana przytacza słowa Jezusa i to kim był. W Ewangelii Jana znajdują się najprostsze i najdokładniejsze opisy, jak również Jego głębokie i wymowne stwierdzenia. Czytanie ewangelii (Mateusza, Marka, Łukasza i Jana) przybliży Tobie życie Chrystusa i Jego służbę.

Później przeczytaj niektóre z listów apostolskich (np. Rzymian, Efezjan czy Filipian). Znajdziesz tam praktyczne wskazówki tego, jak prowadzić życie chrześcijańskie, tak aby Bóg był w nim uwielbiony. Gdy zaczniesz czytać Stary Testament, to rozpocznij od 1 Księgi Mojżeszowej. Opowiada ona o tym, jak Bóg stworzył świat i jak człowiek popadł w grzech, który wpłynął na cały świat. 2, 3, 4 i 5 Księga Mojżeszowa mogą być dość trudne w odbiorze, bo szczegółowo opisują Prawo, jakie Bóg nadał ludziom i jakiego musieli przestrzegać. Nie powinieneś ich zupełnie omijać, lecz możesz zostawić je na późniejsze studiowanie. Czytając księgi od Jozuego do Księgi Kronik, lepiej poznasz historię Izraela. Gdy przeczytasz Psalmy i wszystkie księgi aż do Pieśni nad Pieśniami Salomona, to dokładniej zapoznasz się z poezją i mądrością hebrajską/ żydowską. Księgi prorocze, począwszy od Izajasza a kończąc na Malachiaszu, mogą być dość trudne w odbiorze. Pamiętaj jednak, że kluczem w zrozumieniu Biblii jest wołanie do Boga o mądrość w jej zrozumieniu (Jakuba 1.5). Bóg jest autorem Biblii i pragnie byś rozumiał Jego Słowo.

Ważne jest, aby zrozumieć, że nie każda osoba potrafi właściwie studiować Biblię. Tylko ci, którzy spełniają odpowiednie ‘kwalifikacje’ studiowania Słowa, mogą doświadczać w tym Bożego błogosławieństwa:

Czy jesteś zbawiony przez wiarę w Jezusa Chrystusa (1 Koryntian 2.14-16)?
Czy masz pragnienie poznawania Słowa Bożego (1 Piotra 2.2)?
Czy szczerze studiujesz Słowo Boże (Dzieje Apostolskie 17.11)?

Jeśli na te trzy pytania odpowiedziałeś ‘tak’, to możesz być pewien że Bóg pobłogosławi Twoje starania w poznawaniu Jego i Jego Słowa, bez względu na to od której księgi rozpoczniesz i jaką przyjmiesz metodę studiowania Słowa. Jeśli nie jesteś pewien czy jesteś chrześcijaninem, czy tego, że przez wiarę w Chrystusa jesteś zbawiony i posiadasz Ducha Świętego w sobie, to nie będziesz w stanie zrozumieć Pisma Świętego. Prawda Biblii zakryta jest przed tymi, którzy nie zaufali Chrystusowi, lecz jest życiem dla tych, którzy wierzą (1 Koryntian 2.13-14; Ew. Jana 6.63).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Od której księgi należy rozpocząć czytanie Biblii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries