settings icon
share icon
Pytanie

Jaka jest różnica między Królestwem Bożym a Królestwem Niebieskim?

Odpowiedź


Podczas gdy niektórzy wierzą, że Królestwo Boże i Królestwo Niebieskie odnoszą się do innych rzeczy, to jednak jasne jest że oba wyrażenia odnoszą się do tych samych spraw. Wyrażenie „Królestwo Boże” pojawia się 68 razy w 10 różnych księgach Nowego Testamentu, natomiast „Królestwo w Niebie/Królestwo Niebieskie” pojawia się 32 razy i jedynie w Ewangelii Mateusza. Biorąc pod uwagę wyłączne użycie tego wyrażenia w Ew. Mateusza oraz żydowską naturę jego ewangelii, niektórzy interpretatorzy doszli do przekonania, że pisał odnośnie królestwa milenijnego, podczas gdy inni autorzy pism Nowego Testamentu odnosili się do królestwa w sensie uniwersalnym. Uważniejsze studiowanie użycia tego wyrażenia ukazuje jednak, że ta interpretacja jest błędna.

Chrystus na przykład, mówiąc do młodego zarządcy używa wyrażenia „Królestwo Niebios” i „Królestwo Boże” zamiennie. „Jezus zaś rzekł do uczniów swoich: Zaprawdę powiadam wam, że bogacz z trudnością wejdzie do Królestwa Niebios” (Ew. Mateusza 19.23). W następnym wersecie, Chrystus mówi, „A nadto powiadam wam: Łatwiej wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do Królestwa Bożego” (werset 24). Jezus nie czyni różnicy między tym dwoma pojęciami, ale zdaje się że są dla niego synonimami.

Ewangeliści Marek i Łukasz używają „Królestwo Boże”, natomiast ewangelista Mateusz używa „Królestwo Niebios” często w paralelnych relacjach; porównaj Ew. Mateusza 11.11-12 z Ew. Łukasza 7.28; Ew. Mateusza 13.11 z E. Marka 4.11 i Ew. Łukasza 8.0; Ew. Mateusza 13.24 z Ew. Marka 4.26; Ew. Mateusza 13.31 z Ew. Marka 4.30 i Ew. Łukasza 13.18; Ew. Mateusza 13.33 z Ew. Łukasza 13.20; Ew. Mateusza 18.3 z Ew. Marka 10.14 i Ew. Łukasza 18.16; oraz Ew. Mateusza 22.2 z Ew. Łukasza 13.29. W każdym z przykładów, ewangelista Mateusz używał wyrażenia „Królestwo Niebios”, podczas gdy ewangelista Marek i/lub ewangelista Łukasz używali „Królestwo Boże”. Zatem zrozumiałe jest, że te dwa wyrażenia odnoszą się do tych samych pojęć.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jaka jest różnica między Królestwem Bożym a Królestwem Niebieskim?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries