Pytanie
Czy seria "Rozmowy z Bogiem" jest biblijnie poprawna?
Odpowiedź
Książka, od której wszystko się zaczęło, Conversations with God, Book 1: An Uncommon Dialogue (Rozmowy z Bogiem, Księga 1: Niezwykły Dialog), była ponad dwa i pół roku na liście bestsellerów New York Timesa, a w 2006 roku ukazał się film na jej podstawie. Conversations with God, lub CwG, jest pomysłem Neale'a Donalda Walscha. W 1995 roku Walsch wydał pierwszą książkę z serii, a następnie osiem kolejnych, wszystkie napisane jako dialogi między Walschem a "Bogiem". Podstawowym założeniem serii jest to, że Bóg "mówi" do każdego przez cały czas i że Walsch zaczął słuchać. Napisał książkę 1, zmagając się z myślami samobójczymi i pytaniami o sens życia.
Walsch twierdzi, że Rozmowy z Bogiem powstały z boskiej inspiracji, mówiąc, że Bóg dosłownie przemówił do niego ("przez moje prawe ramię"), a on zapisał to, co usłyszał, jakby pod dyktando. Jednak w wywiadzie udzielonym 7 kwietnia 2000 r. w programie CNN Larry King Live, Walsch przyznał, że nie może być pewien, czy to Bóg przemówił i że książki mogły być wytworem jego własnej podświadomości.
W Rozmowach z Bogiem Walsch mówi, że głos powiedział mu, że Bóg jest wszystkim i wszystko jest Bogiem. Dlatego my, ludzie, jesteśmy "Bogiem". Każdy wokół ciebie jest po prostu "tobą" w innej formie i wszyscy jesteśmy "Bogiem". Walsch powtarza tutaj jedno z pierwotnych kłamstw Szatana: "Będziecie jak Bóg" (Rdz 3:5).
Walsch twierdzi również w serii Rozmowy z Bogiem, że całe życie jest wieczne. Śmierć jest "wielką iluzją". Nie ma sądu, kary ani piekła, ponieważ nie ma ku temu powodu - nie ma grzechu. Po śmierci człowiek przechodzi na inny poziom egzystencji, aby "kontynuować ewolucję ludzkiej duszy". To nauczanie w Rozmowach z Bogiem jest w bezpośrednim konflikcie z Listem do Hebrajczyków 9:27 i wieloma innymi fragmentami Pisma Świętego, które nauczają o rzeczywistości sądu po śmierci.
Obrona działań Hitlera przez Walscha jest zgodna z jego nauczaniem relatywizmu: Hitlera można nazwać "złym", ale tylko "w kontekście naszego ludzkiego doświadczenia". A Hitlerowi Bóg zlecił "pokazanie ludzkości samej sobie w celu wzniesienia jej ponad to, czym się stała i do czego się pogrążyła" (wywiad z Larrym Kingiem, op. cit.). Dlatego w świecie Walscha Hitler był tylko kolejną nitką gobelinu i był niezbędny, aby pomóc nam iść naprzód.
Według autora książki "Rozmowy z Bogiem", nie ma jednego właściwego sposobu na życie ani jednej drogi do Boga. Istnieje wiele sposobów i wszystkie są równie ważne. Wszyscy bogowie różnych religii są tak naprawdę tym samym "Bogiem". Oczywiście Jedyny Prawdziwy Bóg nie zgadza się z Walschem: "Tak mówi Pan, Król Izraela, i jego Odkupiciel, Pan Zastępów: 'Ja jestem pierwszy i Ja jestem ostatni; poza Mną nie ma Boga'" (Izajasza 44:6).
W książce 1 Rozmowy z Bogiem, Walsch podkreśla, że słowa nie mogą przekazać prawdy. Zamiast tego, prawda przychodzi, gdy każda osoba konsultuje się z własnymi uczuciami. Każdy ma rację i nikt się nie myli; sprzeczne "prawdy" nie stanowią problemu w błędnej logice Walscha. To interesujące, że człowiek, który dał światu prawie 3000 stron słów, twierdzi, że słowa nie mogą komunikować prawdy. Co zatem on komunikuje?
English
Czy seria "Rozmowy z Bogiem" jest biblijnie poprawna?