settings icon
share icon
Pytanie

Czy seria "Rozmowy z Bogiem" jest biblijnie poprawna?

Odpowiedź


Książka, od której wszystko się zaczęło, Conversations with God, Book 1: An Uncommon Dialogue (Rozmowy z Bogiem, Księga 1: Niezwykły Dialog), była ponad dwa i pół roku na liście bestsellerów New York Timesa, a w 2006 roku ukazał się film na jej podstawie. Conversations with God, lub CwG, jest pomysłem Neale'a Donalda Walscha. W 1995 roku Walsch wydał pierwszą książkę z serii, a następnie osiem kolejnych, wszystkie napisane jako dialogi między Walschem a "Bogiem". Podstawowym założeniem serii jest to, że Bóg "mówi" do każdego przez cały czas i że Walsch zaczął słuchać. Napisał książkę 1, zmagając się z myślami samobójczymi i pytaniami o sens życia.

Walsch twierdzi, że Rozmowy z Bogiem powstały z boskiej inspiracji, mówiąc, że Bóg dosłownie przemówił do niego ("przez moje prawe ramię"), a on zapisał to, co usłyszał, jakby pod dyktando. Jednak w wywiadzie udzielonym 7 kwietnia 2000 r. w programie CNN Larry King Live, Walsch przyznał, że nie może być pewien, czy to Bóg przemówił i że książki mogły być wytworem jego własnej podświadomości.

W Rozmowach z Bogiem Walsch mówi, że głos powiedział mu, że Bóg jest wszystkim i wszystko jest Bogiem. Dlatego my, ludzie, jesteśmy "Bogiem". Każdy wokół ciebie jest po prostu "tobą" w innej formie i wszyscy jesteśmy "Bogiem". Walsch powtarza tutaj jedno z pierwotnych kłamstw Szatana: "Będziecie jak Bóg" (Rdz 3:5).

Walsch twierdzi również w serii Rozmowy z Bogiem, że całe życie jest wieczne. Śmierć jest "wielką iluzją". Nie ma sądu, kary ani piekła, ponieważ nie ma ku temu powodu - nie ma grzechu. Po śmierci człowiek przechodzi na inny poziom egzystencji, aby "kontynuować ewolucję ludzkiej duszy". To nauczanie w Rozmowach z Bogiem jest w bezpośrednim konflikcie z Listem do Hebrajczyków 9:27 i wieloma innymi fragmentami Pisma Świętego, które nauczają o rzeczywistości sądu po śmierci.

Obrona działań Hitlera przez Walscha jest zgodna z jego nauczaniem relatywizmu: Hitlera można nazwać "złym", ale tylko "w kontekście naszego ludzkiego doświadczenia". A Hitlerowi Bóg zlecił "pokazanie ludzkości samej sobie w celu wzniesienia jej ponad to, czym się stała i do czego się pogrążyła" (wywiad z Larrym Kingiem, op. cit.). Dlatego w świecie Walscha Hitler był tylko kolejną nitką gobelinu i był niezbędny, aby pomóc nam iść naprzód.

Według autora książki "Rozmowy z Bogiem", nie ma jednego właściwego sposobu na życie ani jednej drogi do Boga. Istnieje wiele sposobów i wszystkie są równie ważne. Wszyscy bogowie różnych religii są tak naprawdę tym samym "Bogiem". Oczywiście Jedyny Prawdziwy Bóg nie zgadza się z Walschem: "Tak mówi Pan, Król Izraela, i jego Odkupiciel, Pan Zastępów: 'Ja jestem pierwszy i Ja jestem ostatni; poza Mną nie ma Boga'" (Izajasza 44:6).

W książce 1 Rozmowy z Bogiem, Walsch podkreśla, że słowa nie mogą przekazać prawdy. Zamiast tego, prawda przychodzi, gdy każda osoba konsultuje się z własnymi uczuciami. Każdy ma rację i nikt się nie myli; sprzeczne "prawdy" nie stanowią problemu w błędnej logice Walscha. To interesujące, że człowiek, który dał światu prawie 3000 stron słów, twierdzi, że słowa nie mogą komunikować prawdy. Co zatem on komunikuje?

English



Powrót na polską stronę główną

Czy seria "Rozmowy z Bogiem" jest biblijnie poprawna?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries