settings icon
share icon
Pytanie

Czy chrześcijanie mają władzę do tego, by wydawać aniołom polecenia?

Odpowiedź


Ludzie są dzisiaj zafascynowani poznawaniem aniołów, tzw. „angelologią.” Anioły pojawiają się we wszystkim począwszy od biżuterii i dekoracji chrześcijańskich po seriale i programy telewizyjne. Wielu chrześcijan wierzy również, że ma władzę do tego by wydawać polecenia aniołom (nawet demonom) w imieniu Jezusa.

Nie ma żadnych biblijnych przykładów potwierdzających, by ludzie mogli wydawać aniołom polecenia we własnym imieniu albo w imieniu Jezusa. Nie ma fragmentów, które mówiły by, że człowiek ma kontrolę nad czynami aniołów. Wiemy, że są to istoty wyższej rangi, skoro Jezus uczynił się „mniejszym od aniołów”, gdy urodził się jako człowiek i cierpiał za nas (Hebrajczyków 2.7-9; Psalm 8.4).

Nauczanie mówiące o tym, że wierzący mają kontrolę nad aniołami jest fałszywe. Poniżej przedstawiamy biblijne zasady, które wskazują na to, że anioły nie wykonują poleceń człowieka:

* Mojżesz przemówił do ludu Izraela „wołaliśmy więc do Pana, a On wysłuchał naszego głosu i zesłał anioła, a ten wyprowadził nas z Egiptu” (4 Księga Mojżeszowa 20.16). Izraelici nie nakazali aniołom, aby do nich przyszły. Wzywali Boga, którego polecenia wykonywały anioły.

* Szadrach, Meszach i Abed-Nego odmówili oddawania czci posągowi Nebukadnesara (Księga Daniela 3.1718). Bóg w swoim miłosierdziu „posłał swojego anioła i wyratował swoje sługi” (Księga Daniela 3.28). Trzech Żydów nie wzywało anioła Pańskiego. To Bóg go posłał. A później wysłał swojego anioła, aby uratował Daniela przed lwami w jaskini (Księga Daniela 6.22).

* Kościół w Jerozolimie modlił się o Piotra, gdy ten przebywał w więzieniu (Dzieje Apostolskie 12.5). Gdy Piotr został uwolniony, zeznał „teraz wiem naprawdę, że Pan posłał anioła swego i wyrwał mnie z ręki Heroda i ze wszystkiego, czego oczekiwał lud żydowski” (Dzieje Apostolskie 12.11). Chrześcijanie, którzy modlili się za Piotra byli tak zdumieni gdy ten zapukał do drzwi, że nie chcieli go wpuścić (myśląc, że to jakaś zjawa). Z pewnością nie nakazywali żadnym aniołom, by go uwolniły.

Anioły nazwane są „świętymi Bożymi”, które wykonują Jego polecenia, a nie nasze- ludzkie (Ew. Mateusza 25.31; Księga Objawienia 14.10).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy chrześcijanie mają władzę do tego, by wydawać aniołom polecenia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries