settings icon
share icon
Pytanie

Czy ważny jest rodzinny czas dla Boga?

Odpowiedź


Rodzinny czas uwielbienia to niezbędna forma przeniesienia życia kościelnego poza mury kościoła i poprowadzenia rodziny do aktywnej, kwitnącej wiary. Lecz co to znaczy uwielbiać rodzinnie?

Rodzinne nabożeństwa to ustalony czas gdy mąż i żona lub rodzice z dziećmi siadają razem, czytają Biblię i wspólnie sie modlą. Jest to czas przeznaczony na budowanie każdego indywidualnie i ustanowienie poczucia jedności i prowadzenia w rodzinie.

Ważne jest, aby świadomie poświęcać czas i rozwijać kulturę rodzinną wokół tego nawyku jako ważnej wartości. Rodzinny czas uwielbienia może zainicjować głęboką relację z dziećmi i zwiększyć możliwości do modlitwy z dziećmi i o dzieci. I chociaż może to wymagać zmiany sposobu jak rodzina spędza swój czas, ustalenie rodzinnego czasu uwielbienia dla Boga może przynieść wieczne korzyści w duchowym wzroście i dziedzictwie rodziny.

Jeśli my sami jako rodzice nie rozwinęliśmy najpierw dyscypliny uwielbienia w naszym osobistym życiu, to posiadanie rodzinnego czasu uwielbienia można odczuwać jako coś niezręcznego czy przytłaczającego. Lecz pragnienie rozpoczęcia osobistego czasu uwielbienia może stać się przykładem dla naszych dzieci, gdy aktywnie zabiegamy o relację z żywym Bogiem. Nasze własne zaangażowanie w czytanie Biblii i modlitwę przemawia o wiele bardziej odnośnie tego jak ważne jest to dla nas rodziców, aby rozwijać się duchowo. Jeśli to jest coś w czym wzrastamy wraz z naszymi dziećmi, to jest przed nami wspaniała przygoda. Kluczem są przejrzystość i wytrwałość!

Celem jest wychowanie dzieci, które pozostaną oddane Bogu jako osoby dorosłe. Naszym pragnieniem jest wychowanie dzieci, które wykorzystują modlitwę, Boże Słowo, jako solidny fundament rodziny, przyjaciół i wspólnotę kościoła w prowadzeniu ich w podejmowaniu decyzji, w ich życiowych celach oraz ich relacjach.

Bóg poinstruował naród izraelski, "Niechaj słowa te, które Ja ci dziś nakazuję, będą w twoim sercu. Będziesz je wpajał w twoich synów i będziesz o nich mówił, przebywając w swoim domu, idąc drogą, kładąc się i wstając" (5 Ks. Mojżeszowa 6.6-7). W Efezjan 6.4 chrześcijanom mówi się, "ojcowie, nie pobudzajcie do gniewu dzieci swoich, lecz napominajcie i wychowujcie je w karności, dla Pana." Jasne jest, że rodzice mają nauczać swoje dzieci na temat Boga i jego dróg. Wspólne przychodzenie do Boga jako rodzina, poprzez modlitwę i czytanie Biblii jest wspaniałym sposobem takiej praktyki. Poprzez praktykowanie rodzinnego czasu uwielbienia, nie tylko instruujemy nasze dzieci, ale kształtujemy zachowania, które wspierają duchowy wzrost. Wielokrotnie, nauczając dzieci jesteśmy sami konfrontowani w naszej wierze. Rodzinny czas uwielbienia jest dobry dla duchowego wzrostu każdej osoby w rodzinie.

W trakcie praktykowania rodzinnego czasu uwielbienia, skupiaj się na rozwijaniu charakteru. Używaj fragmentów istotnych dla sytuacji rodzinnej lub jej potrzeb. To pozwala dzieciom rozumieć, że Biblia ma zastosowanie w naszym życiu codziennym w XXI wieku. To również pomaga im zrozumieć, że Bóg się troszczy i jest kochającym Ojcem, który pragnie osobistej relacji z nimi i że jest On obecny ze swoją mądrością i prowadzeniem w ich życiu.

Gdy dzieci stają się starsze, pomaga to połączyć doktrynę i teologię z tym, co przynosi życie. Porównanie z innymi systemami wiary pomaga im rozwinąć umiejętności analityczne, których będą potrzebować, gdy oni i ich wiara dojrzeją.

Oprócz ustalonego nawyku rodzinnego czasu uwielbienia, bądźcie czujni na chwile nauki dane przez Boga. Takie momenty są rzadkie, cenne i nie wynikają z harmonogramu. Chwile, gdy twoje dziecko zadaje pytanie lub dokonuje jakiejś obserwacji są okazją do dzielenia się Bożą miłością i okazania troski. Możesz nie mieć wszystkich odpowiedzi w tym określonym momencie, ale możesz zapewnić dziecko, że zostało wysłuchane, że jego pytania są ważne i że wspólnie zbadacie ten temat. To otwiera drzwi do rozmowy i staje się prawdziwym, żywym przykładem naszego powołania z Efezjan 6.4.

Rodzinny czas uwielbienia może być częścią wspaniałej wspólnej podróży z Bogiem. Może pielęgnować atmosferę, która pozwala naszym dzieciom rozkwitać, szczególnie gdy dodamy do tego wsparcie i troskę większej wspólnoty wierzących.

Rodzinny czas uwielbienia jest kluczem do błogosławieństwa z Jakuba 1.25: "Ale kto wejrzał w doskonały zakon wolności i trwa w nim, nie jest słuchaczem, który zapomina, lecz wykonawcą; ten będzie błogosławiony w swoim działaniu."

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy ważny jest rodzinny czas dla Boga?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries