settings icon
share icon
Pytanie

Jak Biblia definiuje dobrą rodzinę chrześcijańską?

Odpowiedź


Dobra rodzina chrześcijańska jest taką, która żyje w zgodzie z zasadami biblijnymi i taka w której każdy jej członek rozumie i wypełnia jej czy jego rolę nadaną przez Boga. Rodzina nie jest instytucją zaplanowaną przez człowieka. Ona została stworzona przez Boga by służyć człowiekowi, a mężczyźnie została nadana rola zarządcy/ przewodnika. Podstawowa biblijna rodzina składa się z jednego mężczyzny i jednej kobiety- jego małżonki- oraz ich potomstwa lub adoptowanych dzieci. Dalsza rodzina może dotyczyć krewnych z krwi lub poprzez zawarte małżeństwa tacy jak dziadkowie, bratankowie, bratanice, kuzyni, ciotki czy wujkowie. Jedną z podstawowych zasad rodziny jest to, że wiąże się z zaangażowaniem nadanym przez Boga na całe życie jej członków. Mąż i żona są odpowiedzialni, aby trzymać się razem, niezależnie od aktualnej postawy otaczającej kultury. Oczywiście, pierwszym wymogiem dla członków rodziny chrześcijańskiej jest to, że wszyscy są chrześcijanami, mają prawdziwą relację z Jezusem Chrystusem jako Panem i Zbawicielem.

Efezjan 5.22-33 dostarcza nam wskazówek dla mężów i żon w rodzinie chrześcijańskiej. Od męża oczekuje się, że będzie kochał żonę jak Chrystus umiłował kościół, a żona powinna szanować swojego męża i dobrowolnie poddawać się jego przywództwu w rodzinie. Rola przywódcza męża powinna rozpoczynać się od jego duchowej relacji z Bogiem, a później w instruowaniu swojej żony i dzieci w wartościach biblijnych, prowadząc rodzinę w poznaniu prawdy biblijnej. Ojcowie są instruowani, aby wychowywać dzieci "pouczając i karcąc w duchu Pańskim" (Efezjan 6.4, tłum. Biblia Warszawsko- Praska). Ojciec ma również utrzymywać rodzinę. Jeśli tego nie czyni, "to znaczy, że już odpadł od wiary i gorszy jest od tego, który był zawsze poganinem" ( 1 Tymoteusza 5.8). Zatem, mężczyzna który nie stara się utrzymać rodziny, nie może słusznie nazywać się chrześcijaninem. Nie oznacza to jednak, że żona nie może pomagać w utrzymaniu rodziny- Ks. Przypowieści Salomona 31 pokazuje, że bogobojna żona może z pewnością to czynić- ale utrzymanie rodziny nie jest zasadniczo jej odpowiedzialnością; odpowiedzialność ta należy do jej męża.

Kobieta została dana mężczyźnie w celu zapewnienia mężowi pomocy (1 Ks. Mojżeszowa 2.18-20) i aby rodzić dzieci. Mąż i żona w małżeństwie chrześcijańskim mają pozostać sobie wierni na całe życie. Bóg uznaje równość w kwestii wartości w tym, że mężczyźni i kobiety zostali stworzeni na obraz Boży i tym samym są na równi wartościowi w jego oczach. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni i kobiety mają identyczne role w życiu. Mówiąc ogólnie, kobiety są bardziej biegłe w wychowywaniu i opiece nad potomstwem, podczas gdy mężczyźni są lepiej wyposażeni do utrzymywania i ochrony rodziny. Zatem, są równi w sensie statusu, ale mają inne role do odegrania w małżeństwie chrześcijańskim.

Podstawą rodziny chrześcijańskiej jest przestrzeganie biblijnych wskazówek odnośnie seksu. Biblia zaprzecza poglądowi obecnemu w wielu kulturach, że rozwód, życie razem bez bycia małżeństwem czy ślub osób tej samej płci jest akceptowalny w oczach Bożych. Seksualność wyrażona zgodnie z biblijnymi standardami jest pięknym wyrażeniem miłości i zaangażowania. Poza małżeństwem jest grzechem.

Dzieci mają dwie główne odpowiedzialności w rodzinie chrześcijańskiej: aby być posłusznymi swoim rodzicom i aby ich czcić (Efezjan 6.1-3). Posłuszeństwo względem rodziców jest obowiązkiem dzieci aż do osiągnięcia przez nich dojrzałości, ale szanowanie rodziców jest ich odpowiedzialnością na całe życie. Bóg obiecuje swoje błogosławieństwa dla tych, którzy szanują swoich rodziców.

Idealnie byłoby, aby rodzina chrześcijańska miała wszystkich jej członków oddanych Chrystusowi i jego służbie. Gdy mąż, żona i dzieci, każdy z nich spełnia nadane przez Boga role, to pokój i harmonia rządzą w domu. Jeśli jednak próbujemy mieć rodzinę chrześcijańską bez Chrystusa jako Głowy lub bez przestrzegania zasad biblijnych jakimi Pan łaskawie nas obdarzył, to dom cierpi.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jak Biblia definiuje dobrą rodzinę chrześcijańską?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries