settings icon
share icon
Pytanie

Jeśli reinkarnacja nie jest prawdą, dlaczego niektórzy ludzie pamiętają swoje przeszłe życia?

Odpowiedź


Chociaż Biblia nigdy nie odnosi się konkretnie do reinkarnacji, jasne jest, że biblijny model życia, śmierci i życia pozagrobowego jest niezgodny z jakąkolwiek formą reinkarnacji, jak zakładają takie religie, jak hinduizm, buddyzm i niektóre systemy wierzeń New Age lub neopogańskich. W liście do Hebrajczyków 9.27-28 mamy powiedziane, "jak postanowione jest ludziom raz umrzeć, a potem sąd, tak i Chrystus, raz ofiarowany, aby zgładzić grzechy wielu, drugi raz ukaże się nie z powodu grzechu, lecz ku zbawieniu tym, którzy go oczekują." Sam ten fragment wydaje się eliminować możliwość reinkarnacji.

Idąc tym samym tropem, w Ew. Łukasza 23.43 Jezus mówi przestępcy na krzyżu, że będzie z Chrystusem w raju jeszcze tego dnia, co zakłada, że człowiek ten nie przejdzie reinkarnacji do następnego ziemskiego życia. Podobnie, fragmenty takie jak Jakuba 4.14, które omawiają tymczasową naturę ludzką są sprzeczne z ideą reinkarnacji życia ziemskiego w kółko przez wieki, tysiąclecia lub całą wieczność. Na dodatek, gdyby ludzkie dusze wciąż przechodziły reinkarnację, to jak niektórzy ludzie w Biblii mogli ujrzeć duchy dawno umarłych ludzi, takich jak Mojżesza widzianego przez apostołów w Ew. Mateusza 17.3 podczas przemienienia Chrystusa?

Ale co zrobimy z tymi, którzy twierdzą, że mają wspomnienia swoich przeszłych wcieleń? Pierwsze i być może najważniejsze pytanie jakie powinniśmy zadać jest to czy te "wspomnienia" są prawdziwe. Pamięć ludzka jest notorycznie zawodna (wystarczy zapytać dowolnego prawnika lub detektywa), ludzie często błędnie pamiętają rzeczy, lub wierzą, że pamiętają rzeczy, które nigdy się nie wydarzyły lub nie pamiętają rzeczy, które się wydarzyły. W przypadku tych, którzy twierdzą, że pamiętają ich poprzednie życie, łatwo można sobie wyobrazić, jak błędnie zapamiętują obrazy z programów telewizyjnych lub filmów, fantazje z książek, które przeczytali przed laty, albo mylą sny z autentycznymi wspomnieniami. Skąd możemy wiedzieć z jakąkolwiek pewnością, że ich wspomnienia z poprzedniego życia nie są właśnie takie? Czy naprawdę bardziej logiczne jest założenie, że ich wspomnienia pochodzą naprawdę z przeszłych wcieleń, a nie jednej z tych innych rzeczy? Podczas gdy niektórzy współcześni "eksperci przeszłego życia" twierdzą, że znaleźli dowód na reinkarnację poprzez połączenie takich rzeczy jak fobii czy dolegliwości fizycznych w obecnie żyjących ludziach z traumatycznymi wydarzeniami w minionych życiach, "eksperci" dawnych żyć zakładają istnienie wcześniejszego życia (czy przeszłego życia) w wyjaśnianiu obecnych problemów zdrowotnych, nie dowodząc, że te przeszłe życia rzeczywiście się wydarzyły.

Faktem jest, że po prostu nie ma solidnych, naukowo akceptowalnych dowodów na to, że wspomnienia z przeszłych wcieleń, o których mówią niektórzy ludzie, są autentyczne, a nie błędnie zapamiętane wydarzenia lub po prostu wymyślone. Ostatecznie, pytanie sprowadza się do tego, czy doszukujemy się prawdy w tych niewiarygodnych pomysłach i wspomnieniach upadłych i omylnych ludzi lub czy w bezkresnym świętym Słowie Bożym. Chrześcijanie mogą śmiało twierdzić, że reinkarnacja nie jest możliwością dla ludzkiej duszy; gdy to życie się kończy, zaczyna się nasza wieczność w życiu pozagrobowym.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jeśli reinkarnacja nie jest prawdą, dlaczego niektórzy ludzie pamiętają swoje przeszłe życia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries