settings icon
share icon
Pytanie

Czy randkowanie misyjne jest dobrym pomysłem?

Odpowiedź


Randkowanie misyjne jest współczesnym pomysłem, że chrześcijanin może spotykać się z osobą niewierzącą w celu poprowadzenie tej osoby do wiary w Chrystusa. I chociaż Bóg może wykorzystać taką relację do ewangelizacji, Biblia mówi, że nasza najważniejsza relacja powinna być budowana z osobą wierzącą.

Jednym z problemów związanych z oceną randkowania misyjnego z perspektywy biblijnej jest to, że w czasach biblijnych nie stosowano powszechnie żadnego typu randkowania. Większość małżeństw była aranżowana. A skoro randkowanie jest często dzisiaj postrzegane jako "droga" prowadząca do małżeństwa, biblijne zasady dla małżeństwa mogą być zastosowane do randkowania, prekursora małżeństwa.

Biblia naucza przeciwko małżeństwu pomiędzy osobą wierzącą a niewierzącą. W 1 Koryntian 7.39 (tłum. Biblia Tysiąclecia), Paweł mówi, że wdowa "związana jest tak długo, jak długo żyje jej mąż. Jeżeli mąż umrze, może poślubić kogo chce, byleby w Panu." Warunek/Zastrzeżenie Pawła dotyczący tego, "byleby w Panu" jest jasną wskazówką, że ma poślubić chrześcijanina.

Paweł również pisze "Nie chodźcie w obcym jarzmie z niewiernymi; bo co ma wspólnego sprawiedliwość z nieprawością albo jakaż społeczność między światłością a ciemnością?" (2 Koryntian 6.14). Zasada tutaj jest taka, że bliskie powiązania z niewierzącymi prowadzą do kompromisowej wiary. Bycie zaangażowanym w romantyczny związek z niewierzącym jest proszeniem się o problemy. "Nie błądźcie: Złe rozmowy psują dobre obyczaje" (1 Koryntian 15.33).

Co w przypadku tych sytuacji, gdy chrześcijanin spotykał się z niewierzącym i niewierzący przyjął wiarę w Jezusa? Wielbimy Pana za każdą nawrócenie, ale fakt, że Bóg wybrał by zbawić kogoś, kto spotykał się z chrześcijaninem nie udowadnia mądrości randkowania misyjnego jako takiego, czy to, że jest to biblijna praktyka. Prawda jest taka, że jest o wiele więcej przypadków misyjnego randkowania w których chrześcijanin obniżył swoje standardy i uznawał kompromisy w kwestii swoich przekonań aniżeli tych, gdy ktoś został poprowadzony do Chrystusa. Pomimo najlepszych intencji, randkowanie misyjne pozostaje problematyczne i istnieje o wiele więcej efektywnych form docierania do ludzi. Biblijna wskazówka mówi, że wierzący powinni umawiać się tylko z innymi wierzącymi.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy randkowanie misyjne jest dobrym pomysłem?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries