settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest raj? Czy różni się od nieba?

Odpowiedź


Raj to miejsce błogosławieństw, do którego sprawiedliwi trafiają po śmierci. Słowo raj jest zwykle używane jako synonim słowa "niebo" (Objawienie 2:7).

Kiedy Jezus umierał na krzyżu, a jeden ze złodziei ukrzyżowanych razem z Nim poprosił Go o litość, Jezus odpowiedział: "Zaprawdę powiadam ci, dziś będziesz ze mną w raju" (Łk 23:43). Jezus wiedział, że Jego śmierć jest bliska i że wkrótce będzie w niebie ze swoim Ojcem. Dlatego Jezus użył słowa "raj" jako synonimu słowa "niebo". Apostoł Paweł napisał o kimś (prawdopodobnie o sobie), kto "został uniesiony w zachwyceniu do raju" (2 Koryntian 12:4). W tym kontekście raj oczywiście odnosi się do nieba.

Zawsze istniało oddzielenie wierzących i niewierzących po śmierci (Łukasza 16:19-31). Sprawiedliwi zawsze trafiali do raju, a niegodziwi do piekła. W chwili obecnej zarówno raj, jak i piekło są "tymczasowymi miejscami przetrzymywania" do dnia, w którym Jezus Chrystus powróci, aby osądzić świat na podstawie tego, czy ludzie w Niego uwierzyli. Pierwsze zmartwychwstanie dotyczy wierzących, którzy staną przed stołem sędziowskim Chrystusa, aby otrzymać nagrody oparte na zasłużonej służbie dla Niego. Drugim zmartwychwstaniem będzie zmartwychwstanie niewierzących, którzy staną przed Wielkim Białym Tronem Sądu Bożego. W tym momencie wszyscy zostaną wysłani do swojego wiecznego przeznaczenia - niegodziwi do jeziora ognia (Objawienie 20:11-15), a sprawiedliwi do nowego nieba i nowej ziemi (Objawienie 21-22).

Istnieją przypadki, w których raj może odnosić się do ogrodu Eden, na przykład w tłumaczeniu Douay-Rheims Księgi Rodzaju 3:8, które mówi o Adamie i Ewie ukrywających się "pośród rajskich drzew". Kontekst słowa określi, czy odnosi się ono do nieba czy Edenu.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest raj? Czy różni się od nieba?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries