settings icon
share icon
Pytanie

Radzenie sobie z wrednymi ludźmi - co mówi Biblia?

Odpowiedź


Niestety, wszyscy musimy radzić sobie z wrednymi ludźmi w takim czy innym czasie. Rzymian 1.28-30 zawiera długą listę niesprawiedliwych zachowań, które obejmują złośliwość, plotki, oszczerstwa, bezczelność, bezduszność i bezwzględność. Są to różne oblicza podłości i nieuniknione jest, że na tym świecie spotykamy ludzi napędzanych takim zachowaniem. Ludzie są złośliwi z różnych powodów, z których wiele nie ma nic wspólnego z osobą, wobec której są złośliwi. Często wredne zachowanie jest reakcją na wewnętrzne konflikty danej osoby, a nie racjonalną reakcją na otaczających ją ludzi. Jednak bycie obiektem złośliwego zachowania jest bolesne i deprymujące. Jaka jest biblijna odpowiedź? Co Biblia mówi o tym, jak powinniśmy reagować na złośliwych ludzi?

Radzenie sobie z niemiłymi ludźmi - empatia
Pierwszą właściwą reakcją na złośliwych ludzi jest empatia, zwłaszcza gdy jest to pierwsza sprzeczka lub zniewaga. Delikatna próba zrozumienia i powiązania z bólem kryjącym się za złośliwością jest o wiele bardziej skuteczna niż walka w celu zażegnania konfliktu. Jednym z najpiękniejszych przykładów empatii w Biblii jest reakcja Jezusa na tych, którzy Go ukrzyżowali i rzucali losy o Jego ubranie. Jest to dramatyczny przykład, ponieważ to, co zrobiono Jezusowi, wykraczało daleko poza podłość - były to tortury i niesprawiedliwość. Mimo to, zamiast skupiać się na własnym bólu, Jezus pomyślał o ich duchowym stanie. Zamiast reagować usprawiedliwionym gniewem, poprosił Boga, aby wybaczył im ich ignoranckie działania (Ew. Łukasza 23.34). Szczepan, pierwszy męczennik kościoła, poszedł za tym przykładem (Dz. Apostolskie 7.59-60).

Radzenie sobie z niemiłymi ludźmi - Konfrontacja
Powinniśmy być empatyczni i zawsze reagować z życzliwością. Bycie złośliwym dla złośliwej osoby tylko eskaluje sytuację; jesteśmy wezwani do pokoju i "nadstawiania drugiego policzka" (Ew. Mateusza 5.38-42; Rzymian 12.18). Jeśli jednak złośliwa osoba jest chrześcijaninem, Biblia zaleca konfrontację. Oczywiście wszyscy grzeszymy. Jak powiedział Jakub: "Dopuszczamy się bowiem wszyscy wielu uchybień" (Jakuba 3.2), ale wzorzec złośliwości wymaga konfrontacji, zgodnie z instrukcjami zawartymi w Ew. Mateusza 18.15-17. Powinniśmy konfrontować naszych braci i siostry, gdy grzeszą przeciwko nam, w duchu odnowienia. Jeśli nie chcą słuchać, powinniśmy zabrać ze sobą kilku innych wiernych chrześcijan, ponownie w duchu napomnienia obraźliwego chrześcijanina, że nie zachowuje się zgodnie ze swoim wyznaniem wiary. Jeśli to nie poskutkuje, sprawę należy przedstawić lokalnemu kościołowi. Jeśli nie posłucha całej społeczności, powinien zostać potraktowany jak niewierzący - bez wrogości czy odwetu, ale relacja uległa już zmianie.

Radzenie sobie z wrednymi ludźmi - Pokora
Pamiętaj, że czasami to ty jesteś złośliwą osobą. Nie bądź jak nielitościwy sługa z przypowieści Jezusa w Ew. Mateusza 18.21-35. Sługa miał ogromny dług wobec swojego pana; była to kwota, której nigdy nie mógłby spłacić. Pan całkowicie umorzył dług. Sługa poszedł jednak do innego sługi, który był mu winien niewielką sumę pieniędzy i zażądał od niego zapłaty - a kiedy dłużnik nie mógł zapłacić, wtrącił go do więzienia! Pan dowiedział się o tym i wpadł w gniew. Przywrócił pierwotny dług nielitościwego sługi i wtrącił go do więzienia. Powinniśmy zawsze starać się pamiętać, kiedy ludzie są dla nas niemili, że mamy u Boga ogromny dług. On nam przebaczył, dlatego my możemy przebaczyć innym.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Radzenie sobie z wrednymi ludźmi - co mówi Biblia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries