settings icon
share icon
Pytanie

Jak długo Noe budował arkę? Jak długo Noe pozostawał w arce? Kim była żona Noego?

Odpowiedź


Jak długo Noe budował arkę? Biblia nie mówi dokładnie jak długo Noe budował arkę. Pierwsza wzmianka na temat Noego pojawia się w 1 Księdze Mojżeszowej 5.32, ma wtedy 500 lat. Gdy Noe wchodzi do arki, ma 600 lat. Kwestia jak długo była budowana arka zależne byłoby od tego ile czasu minęło pomiędzy fragmentem z 1 Księgi Mojżeszowej 5.32 a momentem w którym Bóg nakazał Noemu zbudować arkę (1 Księga Mojżeszowa 6.14-21). Najpewniej zajęło to 100 lat.

Jak długo Noe pozostawał w arce? Noe wszedł do arki mając 600 lat, 17 tego dnia drugiego miesiąca (1 Księga Mojżeszowa 7.11-13). Noe opuścił arkę 27 dnia drugiego miesiąca następnego roku (1 sięga Mojżeszowa 8.14-15). Zatem, przyjmując słoneczny kalendarz 360- dniowy, Noe przebywał w arce około 370 dni.

Ile rodzajów zwierząt wziął Noe do arki? Siedem par z każdego rodzaju czystych zwierząt oraz po dwie pary z każdego innego rodzaju zwierząt zostało zabranych do arki (1 Księga Mojżeszowa 6.19-20; 7.2-3). Czystymi zwierzętami Biblia określa te, które były dozwolone jako ofiary przebłagania. Z tego powodu zostało zabranych siedem par spośród czystych zwierząt- by niektóre z nich mogły być złożone na ofiarę po ustąpieniu Potopu, nie szkodząc przedłużeniu gatunku.

Ile było ludzi w arce Noego? Zgodnie z relacją z 1 Księgi Mojżeszowej z rozdziałów 6-8, Noe, jego żona, trzej synowie Noego (Sem, Cham i Jafet- 7.13) oraz trzy żony synów jego byli w arce. Zatem w arce było osiem osób.

Kim była żona Noego? Biblia nigdzie dokładnie nie podaje imienia ani innych szczegółów na temat tożsamości żony Noego. Istnieje tradycja, że to Noemi (1 Księga Mojżeszowa 4.22). I o ile jest to możliwe, to jednak Biblia nigdzie dokładnie o tym nie naucza.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jak długo Noe budował arkę? Jak długo Noe pozostawał w arce? Kim była żona Noego?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries