settings icon
share icon
Pytanie

Jakie jest znaczenie przypowieści o ukrytym skarbie i perle o wielkiej cenie?

Odpowiedź


Jezus właśnie skończył wyjaśniać uczniom znaczenie przypowieści o pszenicy i kąkolu, a te dwie krótkie przypowieści są kontynuacją Jego dyskusji o "królestwie niebieskim". Prawdy o królestwie Jezus wyraził w trzech parach przypowieści w Ewangelii Mateusza 13: o ziarnie i siewcy (w. 3-23) oraz o chwastach na polu (w. 24-30); o ziarnku gorczycy (w. 31-32) i o zaczynie (w. 33); oraz o ukrytym skarbie (w. 44) i o perle o wielkiej cenie (w. 45-46).

Podobieństwa tych dwóch krótkich przypowieści jasno pokazują, że uczą one tej samej lekcji - królestwo niebieskie ma nieocenioną wartość. Obie przypowieści dotyczą człowieka, który sprzedał wszystko, co miał, aby posiąść królestwo. Skarb i perła reprezentują Jezusa Chrystusa i oferowane przez Niego zbawienie. I chociaż nie możemy zapłacić za zbawienie, sprzedając wszystkie nasze dobra doczesne, to kiedy już znajdziemy nagrodę, jesteśmy gotowi oddać wszystko, aby ją posiąść. Ale to, co otrzymujemy w zamian, jest o wiele cenniejsze, porównywalne do wymiany uncji śmieci na tonę diamentów (Filipian 3:7-9).

W obu przypowieściach skarby są ukryte, co wskazuje, że duchowa prawda jest pomijana przez wielu i nie można jej znaleźć za pomocą inteligencji, mocy lub światowej mądrości. Mateusza 13:11-17 i 1 Koryntian 2:7-8, 14 jasno pokazują, że tajemnice królestwa są ukryte przed niektórymi, którzy nie są w stanie usłyszeć, zobaczyć i zrozumieć tych prawd. Nieposłuszni zbierają naturalne konsekwencje swojej niewiary - duchową ślepotę. Ci, których oczy zostały otwarte przez Ducha, dostrzegają duchową prawdę i podobnie jak ludzie z przypowieści rozumieją jej wielką wartość.

Zauważmy, że kupiec przestał szukać pereł, gdy znalazł perłę o wielkiej cenie. Życie wieczne, niezniszczalne dziedzictwo i miłość Boga przez Chrystusa stanowią perłę, która raz znaleziona sprawia, że dalsze poszukiwania stają się zbędne. Chrystus spełnia nasze największe potrzeby, zaspokaja nasze pragnienia, czyni nas całymi i czystymi przed Bogiem, uspokaja i wycisza nasze serca oraz daje nam nadzieję na przyszłość. "Wielka cena" to oczywiście ta, którą Chrystus zapłacił za nasze odkupienie. On ogołocił się ze swojej chwały, przyszedł na ziemię w postaci skromnego człowieka i przelał swoją drogocenną krew na krzyżu, aby zapłacić karę za nasze grzechy.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie jest znaczenie przypowieści o ukrytym skarbie i perle o wielkiej cenie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries