settings icon
share icon
Pytanie

Jakie jest znaczenie przypowieści o sieci?

Odpowiedź


Jezus opowiada przypowieść o sieci lub przypowieść o różnych rodzajach ryb w Ew. Mateusza 13.47-50. Jezus rozpoczyna przypowieść, mówiąc, że ilustruje ona pewien aspekt królestwa niebieskiego. Historia dotyczy rybaków używających sieci, obciążonej sieci ciągniętej po dnie zbiornika wodnego w celu zebrania różnych ryb.

W tej przypowieści w morzu zarzucono sieć i wyciągnięto ją na brzeg pełną wszelkiego rodzaju ryb. Następnie rybacy zasiedli do sortowania ryb na "dobre" i "złe". Ryby warte zatrzymania zostały zebrane do pojemników, ale reszta została wyrzucona.

Następnie Jezus interpretuje przypowieść dla swoich uczniów: "Tak będzie przy końcu czasów. Przyjdą aniołowie i oddzielą złych od sprawiedliwych, i wrzucą ich do pieca ognistego, gdzie będzie płacz i zgrzytanie zębów" (wersety 49-50).

Przypowieść ta jest podobna do przypowieści o pszenicy i kąkolu (Ew.Mateusz 13.36-43). Obie przypowieści dotyczą rozróżniania w czasach ostatecznych, z pomocą aniołów, kiedy wierzący zostaną raz na zawsze oddzieleni od niewierzących.

Tak jak sieć została zarzucona w morze, przyciągając wiele ryb, tak przesłanie Ewangelii rozprzestrzenia się w świecie, przyciągając do siebie wielu ludzi. Tak jak sieć zbierała wszystkie rodzaje ryb, bez względu na ich wartość, tak ewangelia przyciąga wielu ludzi, którzy ani nie pokutują, ani nie pragną podążać za Chrystusem. Tak jak ryby nie mogły zostać posortowane, dopóki sieć nie została wyciągnięta na brzeg, tak fałszywi wierzący podszywający się pod prawdziwych chrześcijan nie zostaną ujawnieni aż do końca wieku.

Te "złe ryby", czyli fałszywych wierzących, można porównać do skalistej i ciernistej gleby z Ew. Mateusza 13.5-7 oraz do kąkolu z wersetu 40. Twierdzą oni, że mają relację z Jezusem, mówiąc "Panie, Panie" (Ew.Mateusza 7.22), a odpowiedź Jezusa będzie brzmiała: "Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode mnie, złoczyńcy!" (werset 23).

Otrzeźwiający główny punkt tej przypowieści można ująć w następujący sposób: "Nadejdzie dzień rozliczenia, w którym Bóg oddzieli prawdziwych wierzących od zwykłych udawaczy, a ci, którzy okażą się fałszywi, zostaną wrzuceni do piekła".

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie jest znaczenie przypowieści o sieci?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries