settings icon
share icon
Pytanie

Jakie jest znaczenie przypowieści o siewcy?

Odpowiedź


Przypowieść o siewcy (znana również jako przypowieść o czterech glebach) znajduje się w Ewangelii Mateusza 13:3-9; Marka 4:2-9; i Łukasza 8:4-8. Po przedstawieniu tej przypowieści tłumowi, Jezus interpretuje ją dla swoich uczniów w Ewangelii Mateusza 13:18-23; Marka 4:13-20; i Łukasza 8:11-15.

Przypowieść o siewcy dotyczy siewcy, który rozrzuca ziarno, które pada na cztery różne rodzaje ziemi. Twarda ziemia "przy drodze" uniemożliwia nasionom kiełkowanie, a nasiona stają się jedynie pokarmem dla ptaków. Kamienista ziemia zapewnia wystarczającą ilość gleby, aby nasiona wykiełkowały i zaczęły rosnąć, ale ponieważ "nie ma głębi ziemi", rośliny nie zapuszczają korzeni i szybko więdną na słońcu. Ciernista ziemia pozwala nasionom rosnąć, ale konkurujące z nią ciernie dławią życie pożytecznych roślin. Dobra ziemia przyjmuje nasiona i wydaje wiele owoców.

Wyjaśnienie Jezusa do przypowieści o siewcy podkreśla cztery różne reakcje na ewangelię. Nasieniem jest "słowo królestwa". Twarda ziemia reprezentuje kogoś, kto jest zatwardziały przez grzech; słyszy, ale nie rozumie Słowa, a szatan wyrywa przesłanie, utrzymując serce w otępieniu i uniemożliwiając Słowu wywarcie wrażenia. Kamienista ziemia przedstawia człowieka, który wyznaje, że jest zachwycony Słowem; jednak jego serce nie jest zmienione, a kiedy pojawiają się kłopoty, jego tak zwana wiara szybko znika. Ciernista ziemia przedstawia kogoś, kto wydaje się przyjmować Słowo, ale jego serce jest pełne bogactw, przyjemności i pożądliwości; rzeczy tego świata zabierają jego czas i uwagę od Słowa, a on w końcu nie ma na nie czasu. Dobra ziemia przedstawia tego, który słucha, rozumie i przyjmuje Słowo - a następnie pozwala Słowu osiągnąć swój rezultat w jego życiu. Człowiek reprezentowany przez "dobrą ziemię" jest jedynym z czterech, który jest prawdziwie zbawiony, ponieważ dowodem zbawienia jest owoc (Mt 3:7-8; 7:15-20).

Podsumowując sens przypowieści o siewcy: "Przyjęcie Słowa Bożego przez człowieka zależy od stanu jego serca". Druga lekcja brzmiałaby: "Zbawienie to coś więcej niż powierzchowne, choć radosne słuchanie ewangelii. Ktoś, kto jest prawdziwie zbawiony, będzie starał się to udowodnić". Oby nasza wiara i nasze życie były przykładem "dobrej gleby" z przypowieści o siewcy.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie jest znaczenie przypowieści o siewcy?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries