settings icon
share icon
Pytanie

Jakie jest znaczenie przypowieści o zaczynie?

Odpowiedź


Przypowieść Jezusa o zaczynie znajduje się w dwóch Ewangeliach. Jest to bardzo prosta historia - tak naprawdę migawka z życia: "Podobne jest Królestwo Niebios do kwasu, który wzięła niewiasta i rozczyniła w trzech miarach mąki, aż się wszystko zakwasiło." (Mt 13:33; por. Łk 13:20-21).

Jezus wykorzystuje tę historię jako lekcję poglądową, aby zilustrować królestwo niebieskie. Kobieta bierze drożdże (zaczyn) i miesza je z ciastem. Ostatecznie całe ciasto jest zakwaszone. Co to znaczy?

Po pierwsze, ważne jest, aby zdefiniować "królestwo niebieskie". W ten sposób Jezus odnosi się do swojej domeny jako Mesjasza. W obecnym wieku królestwo niebieskie jest duchowe, istniejące w sercach wierzących (Łk 17:21). Później królestwo to objawi się fizycznie, gdy Pan Jezus ustanowi swój tron na ziemi (Objawienie 11:15).

Z przypowieści o zaczynie dowiadujemy się kilku rzeczy na temat działania królestwa w obecnym wieku. Każda z tych lekcji wynika z natury drożdży.

Po pierwsze, królestwo Boże może mieć małe początki, ale będzie wzrastać. Drożdże są mikroskopijnej wielkości i tylko niewielka ich ilość jest dodawana do ciasta. Jednak z czasem drożdże rozprzestrzenią się po całym cieście. W ten sam sposób służba Jezusa rozpoczęła się od dwunastu mężczyzn w nieznanym zakątku Galilei, ale rozprzestrzeniła się na cały świat. Ewangelia czyni postępy.

Po drugie, królestwo Boże wywiera swój wpływ od wewnątrz, a nie z zewnątrz. Drożdże sprawiają, że ciasto rośnie od wewnątrz. Bóg najpierw zmienia serce człowieka, a ta wewnętrzna zmiana ma swoje zewnętrzne przejawy. Wpływ ewangelii na kulturę działa w ten sam sposób: Chrześcijanie w danej kulturze działają jako agenci zmian, powoli przekształcając tę kulturę od wewnątrz.

Po trzecie, efekt królestwa Bożego będzie wszechstronny. Tak jak drożdże działają aż do całkowitego wyrośnięcia ciasta, tak ostateczna korzyść z królestwa Bożego będzie ogólnoświatowa (Ps 72:19; Daniela 2:35). "Lecz ziemia będzie pełna poznania chwały Pana, jak morze wodami jest wypełnione." (Habakuka 2:14).

Po czwarte, chociaż królestwo Boże działa w sposób niewidzialny, jego efekt jest widoczny dla wszystkich. Drożdże wykonują swoją pracę powoli, w ukryciu i po cichu, ale nikt nie może zaprzeczyć ich wpływowi na chleb. To samo dotyczy działania łaski w naszych sercach.

Naturą drożdży jest wzrastanie i zmienianie wszystkiego, z czym się zetkną. Kiedy przyjmujemy Chrystusa, Jego łaska rośnie w naszych sercach i zmienia nas od wewnątrz. Gdy ewangelia przemienia życie, wywiera wszechobecny wpływ na cały świat. "My wszyscy tedy, z odsłoniętym obliczem, oglądając jak w zwierciadle chwałę Pana, zostajemy przemienieni w ten sam obraz, z chwały w chwałę, jak to sprawia Pan, który jest Duchem." (2 Koryntian 3:18).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie jest znaczenie przypowieści o zaczynie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries