settings icon
share icon
Pytanie

Jakie jest znaczenie przypowieści o wschodzącym ziarnie (Mk 4:26-29)?

Odpowiedź


Pierwszą rzeczą, jaką zauważamy w tej przypowieści, jest jej podobieństwo do przypowieści o siewcy z Ewangelii Marka 4:2-9. Pod pewnymi względami przypowieść ta rozszerza nauczanie Jezusa o tym, jak "dobra gleba" (otwarte serce) przyjmuje "ziarno" (Słowo Boże).

W przypowieści o rosnącym ziarnie Jezus opowiada o człowieku, który rozsiewa ziarno na ziemię, a następnie pozwala naturze działać. Gdy człowiek, który zasiał ziarno, zajmuje się swoimi sprawami dzień po dniu, ziarno zaczyna przynosić efekty. Najpierw ziarno kiełkuje; następnie wytwarza łodygę i liście, potem kłos ziarna, a w końcu w pełni rozwinięte ziarna w kłosie. Jezus podkreśla, że wszystko to dzieje się bez pomocy człowieka. Człowiek, który zasiał ziarno, nie może nawet w pełni zrozumieć, jak to się dzieje - to po prostu dzieło natury. "Bo ziemia sama z siebie owoc wydaje" (werset 28).

Przypowieść kończy się żniwem. Gdy tylko ziarno dojrzeje, sierp zostaje użyty i ziarno zostaje zebrane. Dzieje się to we właściwym czasie.

Jezus nie wyjaśnił tej przypowieści, tak jak zrobił to w przypadku innych. Zamiast tego pozostawił nam zrozumienie jej znaczenia. Przyjmując, że nasieniem jest Słowo Boże, jak w Ewangelii Marka 4:14, możemy interpretować wzrost roślin jako działanie Słowa Bożego w indywidualnych sercach. Fakt, że plon rośnie bez interwencji rolnika oznacza, że Bóg może osiągnąć swoje cele nawet wtedy, gdy jesteśmy nieobecni lub nieświadomi tego, co robi. Celem jest dojrzałe ziarno. We właściwym czasie Słowo wyda swój owoc, a Pan żniwa (Łk 10:2) zostanie uwielbiony.

Prawda tej przypowieści jest dobrze zilustrowana w rozwoju wczesnego kościoła: "Ja zasadziłem, Apollos podlał, a wzrost dał Bóg." (1 Kor 3:6). Tak jak rolnik nie może zmusić uprawy do wzrostu, tak ewangelista nie może wymusić duchowego życia lub wzrostu na innych.

Podsumowując sens przypowieści o rosnącym ziarnie: "Sposób, w jaki Bóg używa Swojego Słowa w sercu człowieka, jest tajemniczy i całkowicie niezależny od ludzkiego wysiłku". Obyśmy byli wierni w "sianiu ziarna", modleniu się o żniwo i pozostawieniu rezultatów Panu!

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie jest znaczenie przypowieści o wschodzącym ziarnie (Mk 4:26-29)?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries