settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest przymierze soli?

Odpowiedź


Sól to coś więcej niż tylko zaspokojenie kubków smakowych. Sól była używana w wielu kulturach jako cenny towar. Słowo pensja pochodzi od starożytnego słowa oznaczającego "słone pieniądze", odnoszącego się do przydziału rzymskiego żołnierza na zakup soli. O kimś, kto zarabia na swój żołd, wciąż mówi się, że jest "wart swojej soli". Sól była również używana do wyrażania obietnic i przyjaźni między ludźmi. Była nawet uważana przez Greków za boską. Dziś w wielu kulturach arabskich, jeśli dwóch mężczyzn spożywa razem sól, przysięgają sobie, że będą się nawzajem chronić - nawet jeśli wcześniej byli wrogami. W niektórych kulturach ludzie rzucają sobie sól na ramiona, gdy składają obietnicę. Kto by pomyślał, że chlorek sodu jest tak ważny?

W starożytnym świecie spożywanie soli było sposobem na uczynienie umowy prawnie wiążącą. Jeśli dwie strony zawarły umowę, spożywały razem sól w obecności świadków, a akt ten wiązał ich umowę. Przemówienie króla Abijasza w 2 Księdze Kronik 13:5 wspomina właśnie o takim solnym przymierzu: "Aza nie wiecie, iż PAN Bóg Izraelski podał królestwo Dawidowi nad Izraelem na wieki, jemu i synom jego przymierzem soli?" (tłum. Biblia Jakuba Wujka, inne polskie wersje Biblii tłumaczą tą frazę jako "wieczne" lub "trwałe" przymierze) Abijasz odnosi się tutaj do silnej, prawnie wiążącej obietnicy Boga, że da Izrael Dawidowi i jego synom na zawsze.

Prawo Starego Testamentu nakazuje stosowanie soli we wszystkich ofiarach zbożowych i wyraźnie stwierdza, że "soli przymierza" nie powinno zabraknąć w ofiarach zbożowych (Kpł 2:13). Ponieważ kapłani lewiccy nie posiadali własnej ziemi, Bóg obiecał zapewnić im ją poprzez ofiary składane przez lud i nazwał tę obietnicę "solą przymierza" (Liczb 18:19). Sól zawsze była znana ze swoich właściwości konserwujących i możliwe jest również, że Bóg polecił używanie soli, aby mięso można było przechowywać dłużej i smakowało lepiej - a tym samym było bardziej wartościowe dla kapłanów, którzy polegali na nim w codziennym pożywieniu.

Idea przymierza soli ma ogromne znaczenie ze względu na wartość soli. Dziś w naszej kulturze sól jest łatwo dostępna i niekoniecznie potrzebujemy jej jako środka konserwującego ze względu na chłodzenie. Ale dla ludzi w czasach Jezusa sól była ważnym i cennym towarem. Tak więc, kiedy Jezus powiedział swoim uczniom, że są "solą ziemi", miał na myśli, że wierzący mają wartość na tym świecie i mają wywierać konserwujący wpływ (Mt 5:13).

Przymierze soli nigdy nie jest wyraźnie zdefiniowane w Biblii, ale możemy wywnioskować ze zrozumienia wartości soli i kontekstów, w których wspomina się o przymierzu soli, że ma ono wiele wspólnego z dotrzymywaniem obietnic i dobrą wolą Boga wobec człowieka.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest przymierze soli?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries