settings icon
share icon
Pytanie

Co to znaczy, że Jezus powróci niczym złodziej w nocy?

Odpowiedź


Koncepcja odnosząca się do powrotu Chrystusa jako przyjścia złodzieja w nocy pochodzi z Ew. Mateusza 24.43: „A to zważcie, że gdyby gospodarz wiedział, o której porze złodziej przyjdzie, czuwałby i nie pozwoliłby podkopać domu swego.” Istotnym elementem ostrzeżenia Jezusa jest to, że nikt nie wie kiedy On dokładnie powróci, i musimy być w stanie ciągłej gotowości, zawsze wyczekując na jego wspaniały powrót. Jezus ostrzega, że powinniśmy być zawsze przygotowani, ponieważ nikt oprócz samego Ojca nie zna godziny jego powrotu (Ew. Mateusza 24.36-44).

To wydarzenie nazwane jest Pochwyceniem. Słowo „pochwycenie” nigdzie w Biblii się nie pojawia, ale samo wydarzenie tak. Słowo greckie jakie zostało użyte harpazo („złapać”, „porywać”) znajduje się w 1 Tesaloniczan 4.16-17: „Gdyż sam Pan na dany rozkaz na głos archanioła i trąby Bożej zstąpi z nieba; wtedy najpierw powstaną ci, którzy umarli w Chrystusie. Potem my, którzy pozostaniemy przy życiu, razem z nimi porwani będziemy w obłokach w powietrze, na spotkanie Pana; i tak zawsze będziemy z Panem.”

Szybkość tego wydarzenia opisana jest w 1 Koryntian 15.51-54 jako coś, co wydarzy się „w oka mgnieniu.” Nie będzie ostrzeżenia na temat przyjścia Chrystusa, podobnie jak i złodziej w nocy przychodzi bez ostrzeżenia. Zatem Ew. Matusza 24.44 mówi nam, że mamy być „gotowi, gdyż Syn Człowieczy przyjdzie o godzinie, której się nie domyślamy.”

Pochwycenie będzie wydarzeniem jakiego chrześcijanie wyczekują, natomiast dla każdej innej osoby będzie to czas wielkiego utrapienia. Wyobraź sobie, że pozostaniesz na Ziemi, podczas gdy wiele milionów chrześcijan na całym świecie nagle zniknie bez wyjaśnienia. Zostaliśmy ostrzeżeni zarówno w Biblii jak i poprzez świadectwo Syna Bożego-Jezusa, aby być gotowym. Mamy być czujni i „ubrani” w całą zbroję Bożą (Efezjan 6.13-18). Zły krąży po ziemi i szuka chrześcijan, których zbroja ma jakieś braki. Nie łudź się i nie myśl, że szatan skupia się tylko na grzesznikach. On już ich posiadł i nie ma powodu dla którego miałby ich niepokoić, chyba że duchowo rozbudza ich Jezus Chrystus. Szatan zabiega o chrześcijan. To właśnie nas chce zwieść i zniszczyć, i z tego powodu chrześcijanie muszą zawsze czuwać i być gotowi na przyjście Pana.

Zamieszkuje w nas Duch Boży, który udziela nam także wskazówek jak żyć. Mamy wszystko to, czego potrzebujemy by trwać w pobożności i posłuszeństwie Bożemu Słowu, pozbywając się wymówki bycia nieprzygotowanym.

Dziękujmy Bogu, że tak bardzo nas ukochał, że zapewnił nam drogę ucieczki przed Bożym sądem. Tą drogą jest Jezus Chrystus. Przyjmując Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela, dzięki Bożej łasce, otrzymujemy przebaczenie naszych grzechów, miłosierdzie i zbawienie (ratunek) z obietnicą życia wiecznego (Ew. Jana 3.16; Efezjan 2.8-9). Nasze zbawienie w Chrystusie jest źródłem dzięki któremu możemy być przygotowani i radować się wyczekując jego powtórnego przyjścia.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to znaczy, że Jezus powróci niczym złodziej w nocy?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries