settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia na temat przezwyciężania pożądania?

Odpowiedź


Większość słów w Biblii przetłumaczonych jako "pożądanie" oznacza "namiętne pragnienie." Silne pragnienie może być albo dobre albo złe, w zależności od obiektu tego pragnienia i motywu jaki za nim stoi. Bóg stworzył serce ludzkie ze zdolnością odczuwania namiętnego pragnienia, abyśmy tęsknili za nim i jego sprawiedliwością (Psalm 42.1-2; 73.25). Jednak koncepcja "pożądania" jest teraz zazwyczaj związana z namiętnym pragnieniem czegoś co Bóg nam zabrania, i słowo to jest postrzegane jako synonim seksualnego lub materialistycznego pragnienia.

Jakuba 1.14-15 podaje nam naturalny postęp nieograniczonego pożądania: "Kusi człowieka jego własna pożądliwość, wabiąc go i pociągając ku złemu. Wskutek działania owej pożądliwości dochodzi do poczęcia [grzechu]; potem rodzi się sam grzech, a kiedy grzech dojrzeje, następuje śmierć."

Zgodnie z tym fragmentem, grzeszne pożądanie rozpoczyna się od złego pragnienia. Bycie kuszonym przez zło nie jest grzechem. Jezus był kuszony (Ew. Mateusza 4.1). Grzech rozpoczyna się, gdy złe pragnienie "odciąga nas" od tego, gdzie nasze serca potrzebują być. Gdy pojawia się złe pragnienie, mamy wybór. Możemy go odrzucić tak jak Jezus to zrobił i ponownie skupić się na drodze jaką wyznaczył nam Bóg (Ew. Mateusza 4.10). Lub możemy się nim bawić. Jak ktoś kiedyś powiedział, "Nie możemy zatrzymać ptaków przed lataniem nad naszymi głowami, ale nie musimy pozwolić im uwić gniazda w naszych włosach." Kiedy pojawia się pokusa, musimy pamiętać, że nie jesteśmy bezradni. Możemy wybrać, aby się jej poddać lub oprzeć.

Powód dla którego jesteśmy "odciągani" przez pokusę jest taki, że jesteśmy "kuszeni/ wabieni." Słowo w Grece odnosi się do przynęty zaczepionej na wędce. Gdy ryba dostrzega wijącego się robaka, zostaje zwabiona i chwyta przynętę. Gdy haczyk się zaczepi, może zostać "wyciągnięta." Gdy poznajemy pokusę, powinniśmy od razu odrzucić ją tak jak Józef to zrobił, gdy był kuszony przez żonę Potyfara (1 Ks. Mojżeszowa 39.11-12). Wahanie się otwiera drzwi do dalszej zachęty. Rzymian 13.14 o takim wahaniu mówi "nie dając się zwieść waszej czysto ludzkiej naturze." Podobnie jak nieświadome niczego ryby, chwytamy kuszącą myśl, wierząc, że zachwyci nas i zaspokoi. Rozkoszujemy się taką fantazją, wyobrażamy sobie nowe i grzeszne scenariusze oraz rozmyślamy nad tym, że Bóg nie zapewnił wszystkiego, czego potrzebujemy do szczęścia (1 Ks. Mojżeszowa 3.2–4; tłum. Biblia Warszawsko- Praska). To jest głupstwo. 2 Tymoteusza 2.22 mówi, "Nie poddawaj się młodzieńczym zachciankom..." (tłum. Biblia Warszawsko- Praska). "Nie poddawaj" oznacza natychmiastowe odrzucanie. Józef nie kręcił się wkoło rozważając różne opcje. Rozpoznał pokusę seksualną i uciekł. Często jesteśmy przytłoczeni jego mocą. Samson był silnym mężczyzną, a mimo tego nie mógł pokonać własnego pożądania (Ks. Sędziów 16.1).

Kolejnym krokiem w głąb postępującej pokusie, zgodnie z Jakuba 1 jest to, że "pożądliwość pocznie." Pożądanie zaczyna się niczym ziarenko, myśl zapakowana w złym pragnieniu. Jeśli pozwolimy, aby te nasiona pożądania wykiełkowały, to rozwiną się w coś znacznie większego, mocniejszego i znacznie trudniejszego do wykorzenienia. Pokusa staje się grzechem, gdy dopuszczamy do jej wykiełkowania. Pragnienia pojawiają się same z siebie i stają się pożądaniem. Jezus jasno o tym mówił, że pożądanie jest grzechem, nawet jeśli nie wykonujemy żadnych czynności fizycznych w tym względzie (Ew. Mateusza 5.27-28). Nasze serca są miejscem przebywania Boga i gdy pozwalamy, aby zło się w nas rozwijało, zanieczyszczamy jego świątynię (1 Koryntian 3.16; 6.19).

Złe pragnienia nękają każdego człowieka. Dziesiąte przykazanie zabrania pożądliwości, która oznacza pragnienie czegoś co nie należy do nas (5 Ks. Mojżeszowa 5.21; Rzymian 13.9). Ludzkie serce stale poszukuje samozadowolenia, i jeśli odkryje coś lub kogoś co wierzy, że będzie tego zaspokojeniem, rozpoczyna się pożądanie.

Tylko wtedy, gdy nasze serca są oddane, aby uwielbiać Boga możemy przezwyciężyć nachalne pragnienia i przezwyciężyć pożądanie. Gdy poddajemy się Panu, to nasze potrzeby zaspokojone są w relacji z nim. Musimy zmusić "wszelką myśl do poddania się w posłuszeństwo Chrystusowi" (2 Koryntian 10.5). Musimy pozwolić, aby Duch Święty utrzymywał nasze myśli tam, gdzie On chce aby były. Pomaga codzienna modlitwa słowami Psalmu 19.14: "Niech znajdą upodobanie słowa ust moich I myśli serca mego u ciebie, Panie, Opoko moja i odkupicielu mój!" Gdy pragnieniem naszego serca jest uwielbiać Boga bardziej aniżeli samych siebie, możemy powstrzymać pożądanie.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia na temat przezwyciężania pożądania?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries