settings icon
share icon
Pytanie

Czy przemoc jest wystarczającym powodem do tego by się rozwieść?

Odpowiedź


Mimo, iż wydaje się oczywiste, że stosowanie przemocy powinno być wystarczającym powodem do tego by się rozwieść, to jednak Biblia podaje jedynie dwa powody dla których rozwód jest dopuszczalny: pierwszy dotyczy sytuacji porzucenia chrześcijanina przez niewierzącego współmałżonka (1 Koryntian 7.15), druga w sytuacji gdy jeden ze współmałżonków dopuści się cudzołóstwa (Ew. Mateusza 5.32). I chociaż Bóg zezwala na rozwód w tych sytuacjach, to jednak nigdy nie jest ich zwolennikiem. Zatem powinniśmy zakładać, że dwoje wierzących chrześcijan nie wyrazi obopólnej zgody na rozwód, lecz okaże przebaczenie i miłość, jakimi Bóg dobrowolnie nas obdarzył. „Pilnujcie się więc w waszym duchu i nie bądźcie niewierni!” (Ks. Malachiasza 2.16).

Biblia nie wspomina jakoby kwestia przemocy była powodem do rozwodu, chociaż oczywiste jest to, że Bóg brzydzi się złym traktowaniem żon przez swoich mężów (Kolosan 3.19; 1 Piotra 3.7; Efezjan 5.25-33). Przemoc nie powinna być przez nikogo akceptowana. Nikt nie powinien żyć w takim środowisku, bez względu na to czy dotyczy to członka rodziny, przyjaciela, pracownika, opiekuna czy nieznajomego. Przemoc fizyczna jest pogwałceniem prawa, zatem przedstawiciele władzy powinni być osobami pierwszego kontaktu, gdy taka sytuacja wystąpi.

Najlepszym sposobem, by uniknąć sytuacji w której staniemy się ofiarami przemocy w małżeństwie jest dobre poznanie potencjalnego współmałżonka, zanim podejmiemy decyzję o małżeństwie. Sygnały związane z praktykowaniem przemocy uwidaczniają się w cechach osobowości takiej osoby. I chociaż zawsze można dostrzec „czerwone lampki” takiego postępowania, to jednak w chwili miłosnego zaślepienia i zauroczenia często są one przeoczone lub nawet zbagatelizowane. Takimi symptomami mogą być: irracjonalna zazdrość, potrzeba kontrolowania, nadpobudliwość, okrucieństwo względem zwierząt, próby izolowania tej osoby od jej/jego przyjaciół czy rodziny, narkotyki czy alkohol, nie szanowanie granic i wartości moralnych drugiej strony.

Żona, która doświadczyła przemocy powinna natychmiast uwolnić siebie i wszystkie swoje dzieci z takiej sytuacji i znaleźć tymczasowy dom. W Biblii nie ma żadnego słowa, które wskazywałoby, że separacja (ale nie rozwód) w tym przypadku byłaby złym postępowaniem. Chociaż rodzina i przyjaciele najprawdopodobniej będą nakłaniać kobietę do złożenia dokumentów rozwodowych, to jednak Bóg pokłada w małżeństwie więcej wartości, aniżeli otaczający świat.

Gdy dojdzie już do separacji, osoba która stosowała przemoc ma obowiązek szukania pomocy. Po pierwsze i najważniejsze, powinna szukać Boga. „Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje, a kto szuka, znajduje, a kto kołacze, temu otworzą” (Ew. Mateusza 7.8). Nikt nie ma większej mocy w uzdrawianiu chorych ludzi i zerwanych relacji niż Bóg. On musi być Panem naszego życia, Mistrzem naszego majątku oraz Głową naszych domów.

Zarówno mąż jak i żona muszą powierzyć siebie Bogu i rozwinąć z nim relację poprzez Jego Syna, Jezusa Chrystusa. „A to jest żywot wieczny, aby poznali ciebie, jedynego prawdziwego Boga i Jezusa Chrystusa, którego posłałeś” (Ew. Jana 17.3). To działanie „uzdrawiania” zniszczonej relacji powinno być wspierane doradztwem chrześcijańskim- najpierw jednej osoby, potem pary, a nawet całej rodziny- jeśli zachodzi taka potrzeba.

W trakcie tego procesu żona powinna zapewnić swojego męża o jej bezwarunkowej miłości i wsparciu oraz oddać to wszystko Bogu w modlitwie. I chociaż wysiłek musi ponieść mąż by wprowadzić właściwe zmiany, to jednak nie powinna tracić nadziei, jeśli na początku niechętnie chce się poddać zmianom. Jeśli jednak nie podejmuje pierwszego kroku by to zmienić, nie powinna nawet rozważać powrotu do niego zanim tego nie zmieni.

Osoba, która doświadczyła przemocy powinna powrócić do domu dopiero wtedy, gdy wyszkolony doradca chrześcijański potwierdzi, że rodzina będzie bezpieczna w domu, w którym dotychczas była przemoc. Wówczas para powinna wspólnie powierzyć się służeniu i życiu w posłuszeństwie Bogu. Powinni codziennie spędzać czas na osobności z Bogiem, należeć do kościoła biblijnie wierzącego, rozpocząć służbę dla Boga poprzez zaangażowanie w służbę oraz dołączyć do małej grupy biblijnej. „Tak więc, jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem, stare przeminęło, oto wszystko stało się nowe” (2 Koryntian 5.17)!

English



Powrót na polską stronę główną

Czy przemoc jest wystarczającym powodem do tego by się rozwieść?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries