settings icon
share icon
Pytanie

Czy demony mogą owładnąć swoją mocą przedmioty takie jak biżuteria czy figurki?

Odpowiedź


Nie ma żadnych biblijnych podstaw, które potwierdzałyby, że demony mogą owładnąć swoją mocą przedmioty fizyczne. To przekonanie pojawia się w przesądnych praktykach oraz wierzeniach okultystycznych kultur animistycznych i pośród tych, którzy parają się okultyzmem.

Niektórzy twierdzą, że takie wersety jak w Dziejach Apostolskich 19.19, gdzie magowie palili swoje księgi z zaklęciami, potwierdza, że pewne przedmioty mogą być owładnięte demonami. Ale fragment ten o tym nie mówi. Bardziej prawdopodobne jest to, że ci nowo nawróceni ludzie palili swoje księgi, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się kłamstw zawartych w tych księgach i podkreślić, że wierzą w Jezusa.

Biblia przedstawia historie demonów, które wpływają lub owładnęły ludzi niewierzących. Ale nie ma żadnych relacji wskazujących, że demony są przypisane jakimś przedmiotom, a Biblia nie ostrzega nas na temat demonów, które mają moc owładnąć jakieś przedmioty. Praktyki okultystyczne mogą przyciągać złe duchy, a skoro niektóre przedmioty są używane przy odprawianiu pewnych praktyk, to może się wydawać że demony są przypisywane do przedmiotów; nie oznacza to jednak, że demony są w tych przedmiotach. To praktyka okultystyczna je przyciąga. Gdy ludzie, którzy parali się okultyzmem zawierzają Chrystusowi, często zaleca się im, aby pozbyli się książek okultystycznych i różnych przedmiotów, ale nie dlatego, że same w sobie mają demona, ale dlatego, że te księgi i przedmioty mogą być źródłem potencjalnych pokus w przyszłości.

Wierzący w Chrystusa nie powinni obawiać się demonów, chociaż powinniśmy być czujni i uważać na ich pokusy (1 Piotra 5.8). Najważniejsza zatem jest nasza uległość względem Boga i wierne chodzenie w wierze z Chrystusem każdego dnia: „Przeto poddajcie się Bogu, przeciwstawcie się diabłu, a ucieknie od was” (Jakuba 4.7). Ci, którzy zaufali w swojej wierze w Chrystusa nie mają się czego bać, bo jak tłumaczy apostoł Jan, „Wy z Boga jesteście , dzieci, i wy ich zwyciężyliście, gdyż Ten, który jest w was, większy jest, aniżeli ten, który jest na świecie” (1 Jana 4.4).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy demony mogą owładnąć swoją mocą przedmioty takie jak biżuteria czy figurki?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries